WhatsApp’te güvenlik açığı

0

WhatsApp kullanıcı

Güvenlik açığından kaç kişinin etkilendiği bilinmiyor

WhatsApp’te yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Yeni açık şu şekilde belirlendi: Hacker’lar, WhatsApp’ın sesli arama özelliğini kullanarak, hedef kişinin telefonu çaldırdı. Aranan kişi aramaya yanıt vermemiş olsa dahi, casus yazılım telefona yerleştirildi.

Açık bu ay başında ortaya çıktı

WhatsApp bu açığın aslında Mayıs ayı başında bulunduğunu teyit etti. Söz konusu casus yazılımın ardında İsrail’in NSO Grubu’nun bulunduğu iddia ediliyor. NSO’nun ürettiği Pegasus isimli yazılımı araştırma hedeflerini etkilemek ve cihazlarının çeşitli yönlerine erişmek isteyen hükümetlere lisanslı olarak satılıyor. WhatsApp yayımladığı açıklamada doğrudan NSO’yu sorumlu tutmuyor fakat “Bu saldırı, cep telefonu işletim sistemlerinin işlevlerini üstlendiği bildirilen casus yazılımları sunmak için hükümetlerle birlikte çalıştığı bilinen özel bir şirketin tüm özelliklerine sahip” diyerek şirketi işaret ediyor. Bu iddialara karşılık NSO da Financial Times’a bir açıklama yaptı ve konuyla ilgileri bulunmadığını iddia etti. Şirket bununla birlikte kodun nasıl ve kime karşı kullanıldığını da bilmediğini aktardı. 

En güncel sürümü kullanın

 WhatsApp’ın açıklamasında bu güvenlik açığından kaç kullanıcının etkilendiğini paylaşmadı. Mesajlaşma uygulamasını 1,5 milyardan fazla kişinin kullandığını not edelim. WhatsApp açığa karşı kullanıcılarını uygulamanın güncellenmiş sürümü kullanmaları yönünde uyarıyor.    

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>