Wikipedia, Türkiye’yi mahkemeye verdi

0

Yasağın devam etmesi Wikipedia’yı harekete geçirdi ve Türkiye’yi mahkeme verdi

 Wikipedia, Türkiye’yi mahkemeye verdiğini açıkladı. BBC’de yayımlanan habere göre, Wikipedia’nın sahibi olan Wikimedia Vakfı, Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) dava ettiğini bildirdi.

Wikimedia Vakfı’nın Türkiye’yi AİHM’ye götürme gerekçesi ifade özgürlüğünü engellemesi olarak gösterildi. Haberde, Nisan 2017’den bu yana Türkiye’de yasaklı olan Wikipedia için “idarî tedbir” alındığı ama yasak için bir gerekçe sunulmadığı iddiası da yer alıyor. Haberdeki diğer bir görüş ise Türk medyasının Wikipedia’nın “terörü destekleyen” ifadeleri sitede barındırdığı yönünde.

Wikimedia Vakfı, AİHM’de dava açtığını 23 Mayıs’ta kamuoyu ile paylaştı. Vakfın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “…Bugün, Türkiye’de iki yılı aşkın süredir devam eden Vikipedi erişim engelinin kaldırılmasını talep etmek için uluslararası bir mahkeme olan ve Avrupa Konseyi‘ndeki insan hakları ihlalleri davalarına bakan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘ne başvuru yoluna gidiyoruz. Bu başvuruyu her insan için temel haklar olan bilgi ve ifade özgürlüğüne bağlılığımızın bir parçası olarak yapmaktayız.”

Erişim yasağının kalkması için her şeyi yaptık

Açıklamada, geçtiğimiz iki yıl boyunca Wikimedia Vakfı’nın Türkiye’deki Wikipedia erişim engelinin kaldırılması için elinden gelen her şeyi yaptığına yer veriliyor. Açıklamada, “Vikipedi’yi erişime engelleyen karar, engele rağmen herkes tarafından geliştirilmeye ve gönüllüler tarafından düzenlenebilmeye açık olan, iki maddeye atıfta bulunmakla yetindi. Endişelerin kaynağının – eğer varsa – ne olduğu henüz belli değil. Söz konusu erişim engeli, Türk makamlarının bakış açısını daha iyi anlamak amacıyla yapılan sayısız iyi niyet görüşmesine rağmen, ki buna Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’na hitaben yazılmış, Vikipedi’nin açık düzenleme modelini, değerlerini ve her türlü yasak sansüre karşı güçlü muhalefetini konu edinen açık mektup da dahil olmak üzere, devam etmekte” denildi.

BTK: Yasadışı içerikler yayımlanmaya devam ediyor

Konuya ilişkin Türk makamlarından henüz  bir açıklama bulunmuyor. Bu konudaki en son açıklama 17 Ocak 2018’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internet sayfasında yayımlanmıştı. İlgili açıklamada, “Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış, ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır. Erişim engelleme kararı sonrası Wikipedia yetkilileri ile yapılan müteaddit toplantılarda Türkiye’yi terör örgütleri ile işbirliği içerisinde göstermeye çalışan ve kendi politikalarına da açık bir şekilde aykırılık teşkil eden içerikler kendilerine defalarca bildirilmiştir. Wikipedia’ya bildirilen yasadışı içerikler iddia edilenin aksine günlük olarak kontrol edilmekte ve yetkili mercilerle paylaşılmaktadır. Ancak makaleler üzerinde yapılan kontrollerde yasadışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir” ifadeleri kullanılmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>