Windows 10 pazar payı artıyor

0

Windows 10 pazar payı

Windows 7 desteğinin sonlanmasıyla birlikte, Windows 10 pazar payı artıyor. 1 milyar kullanıcı barajını geçen Windows 10, başarı grafiğini sürdürüyor.

Windows 10 pazar payı yükselişte

Microsoft, Windows 7 işletim sistemiyle büyük bir başarı yakalamış ve 2 yıl gibi kısa bir sürede 1 milyar kullanıcı barajını aşmıştı. 14 Ocak itibariyle Windows 7 desteğinin sonlandırılması ise en çok da Windows 10’a yaradı.

4.5 yıl gibi bir sürede 1 milyar kullanıcı barajını aşan Windows 10, bu başarısıyla birlikte Pazar payını da artırmayı başardı. Netmarketshare isimli araştırma şirketi, Windows 10’un Ocak 2020 verilerine yönelik yeni bilgiler paylaştı.

Netmarketshare verilerine göre, Windows 7 kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, daha modern bir işletim sistemi olan Windows 10’a geçiş yapmaya başladı.

Yüzde 57.08’lik Pazar payına sahip olan Windows 10’u, ikinci sırada yüzde 25.66 Pazar payı ile Windows 7 takip ediyor. Windows 8.1 yüzde 3.38’de kalırken, dördüncü sırada macOS X 10.14 ise yüzde 3.12’lik kullanım oranıyla dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde Windows 7’nin payının daha çok düşmesi ve Windows 10’un artış göstermesi bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>