Windows 10’un çıkış tarihi kesinleşti

1

terry_myerson_silhouette_PrintWindows 10, Microsoft tarihindeki en sansasyonel işletim sistemi olacak denilebilir. Windows 8 ile aradığını bulamayan, üstelik de Windows 8’in başarısızlığının sorumluluğunu üzerine alan CEO Steve Ballmer’ın istifa etmesiyle CEO’su da değişen Microsoft, Windows 8’den sonra nasıl bir işletim sistemi geliştireceği üzerine çok kafa yordu.

Yeni CEO başa geçtiğinde, Steve Ballmer zamanında geliştirilmeye başlayan Windows 9’u da tamamen çöpe atarak, Windows 10’u sıfırdan geliştirmeye başladı. Kısa sürede ve test kullanıcılarının yoğun katılımıyla inşaa edilen Windows 10’u şu anda milyonlarca test kullanıcısı aktif olarak kullanıyor ve işletim sistemi resmen yayınlandığında bu kullanıcılar Windows 10’u ücretsiz olarak kullanmaya devam edecekler. Yani Windows 10, daha ilk günden milyonlarca kullanıcıya kavuşacak. Peki ama Windows 10 ne zaman piyasaya çıkacak?

Microsoft’un bugün yaptığı duyuruya göre, Windows 10’un resmi çıkış tarihi 29 Temmuz olacak.

Ayrıca test kullanıcılarının yanı sıra, geçen 6 ay içinde Windows 7 ve üstü işletim sistemli yeni PC veya tablet satın alanlar da ücretsiz olarak Windows 10’a geçiş yapabilecek.

Windows 10’un son büyük Windows lansmanı olması da bekleniyor. Microsoft artık yeni bir Windows üretmeyecek, işletim sistemi küçük güncellemelerle zaman içinde evrilecek. Yani Windows 11 olmayacak. İşletim sistemi yoluna Windows ismiyle devam edecek ve Microsoft, düzenli ve sık aralıklarla işletim sistemini güncelleyerek yenileyecek. Ancak bu sistemin tam olarak nasıl işleyeceği ve Microsoft’un nasıl gelir elde edeceği şimdilik net değil.

Umarız bu yeni Windows da, Windows 8 gibi hayal kırıklığı yaşatmaz ve yeni CEO Satya Nadella’yı da koltuğundan etmez.

Yorumlar

  1. Merakla bekliyorum bilgisayarım format atmadan 2 ay dayanabilirdi 29 Temmuz’da çıkış yapması çok iyi oldu :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>