Techinside Google News
Techinside Google News

Windows 11 güncelleme hatasıyla gündemde

Windows 11 güncelleme konusunda bazı hatalarla gündeme geliyor. KB5023706 sürümünde önemli hatalar yaşanıyor.
- Advertisement -

Windows 11 güncelleme konusunda bazı hatalarla gündeme geliyor. KB5023706 sürümünde önemli hatalar yaşanıyor.

Microsoft Windows 11 için yeni özellikler sunmaya devam ederken bazı sürümlerde hatalar yaşanabiliyor. Yayınlanan son güncelleme ise Windows 11 mavi ekran sorunu ile gündeme geldi. Moment 2 kod adlı Windows 11 22H2 için KB5023706 güncelleme, Windows 11 bilgisayarları neredeyse kullanılamaz hale getiriyor. Güncelleme sonrasında kullanıcılar mavi ekranla karşılıyor. Bağlantı sorunlarının yanı sıra SSD konusunda da birçok problem ortaya çıkıyor.

Yaşanan kullanıcı hataları neler?

Windows 11’de KB5023706 güncellemesi sonrasında ortaya çıkan en net sorun SSD’lerde görülüyor. Güncellemenin ardından SSD hızlarının yarı yarıya düştüğü görülüyor. Adata XPG SX8200 Pro 1 TB model bilgisayarda kullanıcı sorunları tespit edildi. Güncellemede yaşanan SSD sorunu, şimdilik bu model ile sınırlı olabilir ancak tedbirlik olmakta fayda var. Reddit’te bir kullanıcı güncelleme sonrası önyükleme süresinin 30 saniyenin üzerine çıktığını belirtiyor. KB5023706 güncellemesi silindikten sonra ise bu süre eski haline dönüyor ve SSD hızlarındaki düşüşü aslında Microsoft da kabul ediyor.

Şirketin web sayfasında: “Büyük, birden fazla gigabaytlık (GB) dosyaların kopyalanması Windows 11, sürüm 22H2’de beklenenden daha uzun sürebilir” ifadeleri kullanıldı. Microsoft tarafından resmi bir çözüm belirtilmesi. Düzeltme olarak iki yerleşik komut satırı aracı kullanılabiliyor.

  • robocopy \\someserver\someshare c:\somefolder somefile.img /J
  • xcopy \\someserver\someshare c:\somefolder /J

KB5023706 güncellemesi sonrasında kullanıcılar ağ bağlantı hızlarında düşüş yaşıyor. Dolayısıyla bu güncellemenin yapılmaması kullanıcılar için önemli bir tedbir olacak diyebiliriz.

Windows 11 güncelleme iptal etme

  • Çalıştır kutusuna gitmek için Win+R kısayolunu kullanın.
  • Çalıştır kutusuna services.msc yazın.
  • Tamam’a basın.
  • Windows Update’e gidin.
  • Üzerine tıklayın.
  • Başlangıç türü menüsünde Devre Dışı’ya basın.
  • Tamam’a basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Halen Windows 10 kullanmakta olan kullanıcılar cihazlarını iki farklı şekilde Windows 11’e yükseltebilir. Windows Update ve Windows 11 kurulum asistanı bu konuda yardımcı oluyor. Windows 8 Ocak 2023 itibariyle kullanım ömrünün sonuna geldi ve Windows 10 sadece birkaç yıl içinde aynı kaderi paylaşacak. Windows 11 çoğu kullanıcı için bir zorunluluk olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir