Microsoft, Windows 11’e geçiş için bastırıyor

Windows 10, güncelleme, işletim sistemi, Microsoft, 21H2, 22H2, güvenlik, destek, kullanıcılar, Windows 11, pazar payı

Windows 10’un 21H2 sürümünü hala kullanıyorsanız, gelecek ay işletim sisteminin en son sürümüne geçiş için hazırlık yapmanız gerekiyor. Microsoft, 21H2 sürümüne olan desteğin sona ermesinden sonra kullanıcıları, istemeseler bile otomatik olarak 22H2 sürümüne güncelleniyor. Haziran 2023 güvenlik güncellemesi yayınlandığında, Windows 10’un 21H2 Home, Pro, Pro Education ve Pro Workstation sürümleri destek ve hizmet alma özelliklerini kaybedecek. Bu da, güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamak için güvenlik ve ön izleme güncellemeleri almalarının duracağı anlamına geliyor.

Windows 10 21H2’yi kullanmaya devam etmekten memnun olsanız bile, Microsoft, hizmet verme süresinin sonunda tüketici ve yönetilmeyen işletme cihazlarını otomatik olarak 22H2’ye güncelliyor. Bu yükseltmenin ne zaman gerçekleşeceği hakkında henüz bir bilgi bulunmamaktadır.

Windows 10’un 22H2 sürümü, işletim sisteminin son sürümü olacak, ancak güvenlik güncellemelerini 14 Ekim 2025’e kadar almaya devam ediyor. Kurumsal kullanıcılar birkaç ekstra yıl alacak. Bu tarihten sonra hala Windows 10 kullanan herhangi bir kişi, muhtemelen 0patch gibi üçüncü taraf gruplardan yamalar almak zorunda kalıyor. Microsoft, güncel olmayan sürümü kullananlara Windows 10’un 22H2 sürümünü zorla yüklerken, insanların Windows 11’e geçmelerini çok daha fazla istiyor.

Microsoft, Windows 10 Home, Pro ve Workstation lisanslarının satışını Ocak ayında durdurdu, ancak bu sadece tüketiciler tarafından doğrudan Microsoft sitesinden satın alınan dijital indirmeler için geçerli. Amazon gibi üçüncü taraf perakendeciler hala indirmeler ve fiziksel kopyalar satıyor, ayrıca Home ve Pro OEM kopyaları gibi ürün anahtarları da düşük fiyatlarla birçok sitede satılıyor.

Windows 11, Statcounter’a göre Mayıs ayında %23.01 ile tüm dünya pazar payını artırarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak Microsoft, en yeni işletim sisteminin Windows 10’un %73.46 pazar payına, Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesine kıyasla geride kalmasından memnun olmayacaktır. Oyuncular arasında Microsoft için daha olumlu bir tablo ortaya çıkıyor. En son Steam anketine göre, katılımcıların %33.39’u Windows 11 kullanırken, Windows 10 kullanıcılarının %61.21’i bu işletim sistemini kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz