Windows ve Blackberry geliştiricileri için yolun sonu mu?

0

Android’in giderek yükselmesi ve pazar payını yükseltmesi Windows ve Blackberry sistemlerine büyük bir darbe vurdu. iPhone satışları küçük bir oranda azalsa da Windows ve Blackberry gerçek anlamda çöküşü yaşıyor.

Gartner raporlarına göre, geçen yıl pazarda %2,5 paya sahip olan Windows Phone telefonların son çeyrekte payı %0,7’ye düştü. Üstelik, Microsoft yöneticileri bile artık odaklarının Windows telefonları olmadığını itiraf etmişken Windows Phone sistemlerinin kan kaybetmesi hiç sürpriz değil. Blackberry ise geçen Ekim ayında yaptığı açıklamada artık uygulama geliştiriciler için yeni API ve SDK yayınlamayacağını duyurdu.

Tüm bu gelişmeler, yazılımcıların artık Windows Phone ve Blackberry sistemleri için uygulama geliştirme motivasyonlarının ortadan kalkması anlamına geliyor. Windows Phone geliştiricileri artık uygulamalarının geniş kullanıcı kitlelerine ulaşmayacağından emin. Facebook ve WhatsApp şimdiden Windows Phone uygulaması için kullanıcı desteğini açıkladı. Blackberry’de ise işler daha da kötü. Öyle ki, Blackberry şirketi, kendi işletim sistemini terk edip Android sistemli bir telefon üreterek hayatta kalmak için biraz daha süre kazanmayı umuyor. Bu da Blackberry sisteminin gayrı-resmi ölüm ilanı olarak kabul ediliyor.

Dolayısıyla, uygulama geliştiriciler yönlerini Android ve iOS sistemlerine çevirdiler ve çok yakında Windows Phone ve Blackberry sistemleri için uygulama geliştiren kimsenin kalmadığını görmek büyük bir sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>