Windows ile macOS için güvenlik raporu yayınlandı

0

Windows ile macOS

Malwarebytes, Windows ile macOS için güvenlik raporu yayınladı. Rapor sonuçlarına göre macOS’taki güvenlik riski, Windows’taki riskin iki katı durumuda.

Windows ile macOS için güvenlik incelemesi

Malwarebytes isimli bir güvenlik şirketi, 2019 yılına yönelik bir güvenlik raporu yayınladı. Raporda MacOS ve Windows saldırılarına yönelik bilgiler paylaşıldı.

Malwarebytes verilerine göre, macOS tarafı için geliştirilen kötü amaçlı yazılım ve tehditleri, 2018 yılına kıyasa yüzde 400 artış gösterdi. Her uç birim başına güvenlik tehdidi sayısı macOS’ta 11 olurken, Windows’ta 5.8’de kaldı. Bu da macOS’taki tehdit sayısının, Windows’un yaklaşık 2 katı olduğunu ortaya koyuyor.

Malwarebytes’in raporu, küresel çaptaki tehditlerde 2018’e kıyasla yüzde 13 artış olduğunu ve tehdit sayısının 9.6 milyona yükseldiğini gösteriyor.

Şirketin CEO’su Marcin Klecynski güvenlik tehditleriyle ilgili yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının artık daha kalıcı tehditler ürettiğini söylüyor bu nedenle kullanıcıların güvenlik önlemlerini daha da artırmaları gerektiğini vurguluyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>