Windows XP tehlike saçıyor

0

Global Kaspersky Security Network’e veri sağlayan tüm bilgisayar kullanıcılarının yüzde 16’sından fazlasının Haziran 2014 itibariyle bilgisayarlarında halen Windows XP kullandığı ortaya çıktı.  Kaspersky Lab’ın verilerine göre Haziran 2014 itibariyle Türkiye’de Windows XP işletim sistemi kullanan kullanıcıların oranı yüzde 11,65’ti. Bu gerçek, bilgi güvenliği açısından bazı potansiyel riskler bulunduğu anlamına geliyor. Bu rakam, Kaspersky Lab uzmanları tarafından 2014’ün yaz aylarında gerçekleştirilen “Windows kullanımı ve zayıf noktalar araştırması” ile elde edilen bulgulardan alınmıştır.

Bilgisayarları eski bir işletim sisteminde çalışan veya bilgisayarlarında tarihi geçmiş yazılımlar bulunan kullanıcıların, zayıf noktalardan yararlanan zararlı yazılımların saldırısına uğrama riski bulunuyor.

Kaspersky Lab’ın verilerine göre Haziran 2014 itibariyle Türkiye'de Windows XP işletim sistemi kullanan kullanıcıların oranı yüzde 11,65.
Kaspersky Lab’ın verilerine göre Haziran 2014 itibariyle Türkiye’de Windows XP işletim sistemi kullanan kullanıcıların oranı yüzde 11,65.

Çalışmada, her ülkede Kaspersky Lab‘ın Windows tabanlı tüm ürünlerinin kullanıcıları arasında Windows XP kullanıcılarının oranı değerlendirildi. Kullanıcıların yüzde 38,79’unun Windows XP kullanmayı tercih ettiği Vietnam bu alada lider. Ardından gelen Çin‘de yüzde 27,35, Hindistan’da yüzde 26,88 ve Cezayir‘de kullanıcıların neredeyse dörtte biri (yüzde 24,25) eski işletim sistemine sadık kamayı sürdürüyor. İtalya ve İspanya‘da bir Kaspersky Lab ürünü ile korunan beş bilgisayardan biri Windows XP kullanmakta (sırasıyla yüzde 20,31 ve yüzde 19,26). ABD‘de daha küçük oranda bir kullanıcı grubu (yüzde 4,52) Windows XP kullanmayı sürdürüyor.

Yeni sisteme yükseltme yapan kişi sayısı açısından ülkelere ayrı ayrı bakacak olursak, ABD (yüzde 16,27), Kanada (yüzde 13,52), Almanya (yüzde 11,17), İngiltere (yüzde 10,79) ve Fransa’nın (yüzde 10,31) önde geldiğini görüyoruz. Bu ülkelerin ardından İtalya (yüzde 8,1), Rusya (yüzde 5,14) ve Hindistan (yüzde 2,91) geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>