Techinside Google News
Techinside Google News

WinRAR şifre koyma yöntemleri

WinRAR şifre koyma yöntemleri ile dosyalarınızı güvence altına alabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken çok basit yöntemler bulunuyor.

Kişisel bilgisayarımızda saklanan kişisel dosyalar bizim için çok önemli. Kişisel fotoğraflarımız, kredi kartı bilgilerimiz veya gizli ofis belgelerimiz olabiliyor. Kimsenin bilgimiz olmadan kişisel dosyalarımıza erişmesini istemeyiz. Çünkü gizlilik bizim için daha önemli. Bazen kişisel Gmail, YahooMail, HotMail’imizi kullanarak arkadaşlarımızla paylaştığımız kişisel fotoğraflarımız saldırıya uğradığında kötüye kullanılıyor. Gizliliğimiz için gizli belgelerimizi veya fotoğraflarımızı arkadaşlarımızla şifreyle koruyabiliriz. Fotoğraflarınızı veya belgelerinizi şifre korumalı RAR dosyaları veya ZIP dosyalarında arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bu durumda postanız hacklenmiş olsa bile şifre korumalı fotoğraf veya belgeleriniz hala yanlış ellere düşmekten kurtuluyor. Peki bunu nasıl yapmalı? WinRAR şifre koyma yöntemlerini aşağıda listeledik.

WinRAR şifre koyma

WinRar’ı yükleyin

WinRar, dünya çapında kullanılan bir sıkıştırma yazılımı. Dünya çapında yaklaşık 500 milyon kişi bu Aracı kullanıyor. WinRar aslında dosyaları verimli bir şekilde sıkıştırma için kullanılıyor. Windows, Mac, Linux ve Ücretsiz BSD gibi tüm Platformlar için 50 Dilde mevcut. PC’nize/Dizüstü bilgisayarınıza Kurulumu indirdikten sonra WinRar’ı indirmek için aşağıdaki İndir simgesine tıklayın.

Dosyaları seçin

Sonraki adım Şifrelemek istediğiniz Dosyaları seçmek. Örneğin; arkadaşınıza 10 adet fotoğraf mail atmak istiyorsanız,Göndermek istediğiniz fotoğrafları seçip yeni bir klasöre koyun ve klasöre herhangi bir isim verebilirsiniz. Mail yoluyla göndermeyi planlıyorsanız seçtiğiniz Dosyaların boyutu 25 MB’tan küçük olmalı. Dosya boyutunuz 25 MB’tan büyükse SkyDrive, DropBox, BoX ve diğer Bulut depolama hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Şifre ayarlama

Örnek uygulama için şimdi Fotoğraflarınızı kaydettiğiniz Klasöre sağ tıklayın ve “Arşive Ekle”yi seçin. Bundan sonra Üstte Genel’in yanındaki “Gelişmiş” Sekmesine tıklayın. “Şifre Ayarla” seçeneğini seçin. Açılan ekranda istediğiniz şifreyi girin ve “Tamam”a tıklayın.

Başka bir yöntem de kullanabilirsiniz. Bunun için billgisayarınızda WinRAR’ı açın, korumak istediğiniz dosya veya klasörlerin konumuna göz atmak için yerleşik dosya gezginini kullanın. Daha sonra üzerlerine tıklayarak dosya veya klasörleri seçin. Birden fazla öğe seçmek için sürükleyip bırakabilirsiniz. İki veya daha fazla dosya veya klasörü seçmek için Ctrl veya Shift tuşuna basabilirsiniz. WinRAR’ın araç çubuğundaki Ekle düğmesine tıklayın. “Arşiv adı ve parametreler” penceresi açılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir