Wired 100 listesinde iki Türk

0

Teknolojinin kültüre, ekonomiye ve siyasete etkilerini konu alan ABD merkezli Wired Dergisi dijital dünyayı şekillendiren dünyanın en önemli 100 kişisinin yer aldığı “Wired 100” listesini yayınladı.

Dergi, dünya genelinde 300 kişiden oluşan girişimci, yatırımcı, tasarımcı, bilim insanı ve siyasilere teknoloji dünyasında kilit öneme sahip kişiler olarak kimleri gördüklerini sordu. Gelen yanıtlar sonucunda listeye Sina Afra da girdi. Wired 100 listesine giren diğer bir Türk ise Lidyana.com kurucu ortağı ve CEO’su Hakan Baş oldu.

Dergi, Afra’nın kurucusu olduğu Markafoni’yi 2014 yılında Naspers’s grubuna satmasının ardından çevre dostu UNDO Labs inovasyon stüdyosunun kurucu ortağı olarak yaptığı yatırımlar ile gündelik yaşamda kullanılan ürünler konusunda insanların bakış açısını değiştirdiğine dikkat çekti. UNDO Labs ekibi tarafından geliştirilen ve İstanbul’da üretilen çevreye duyarlı UNDO ayakkabı bağcıkları gerek karbon ayak izini azaltan satış formülü gerekse otomatik bağcık değişimine imkân veren tasarımı ile dünya genelinde yoğun ilgi görüyor.

2007′den bu yana “Melek Yatırımcı” olarak genç girişimcilere ve onların girişimlerine yatırım yapan Afra’nın Türkiye başta olmak üzere, Almanya, ABD, Hollanda, İngiltere ve İsviçre’de yatırımları bulunuyor. Sina Afra ayrıca Türkiye’de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan Girişimcilik Vakfı’nın da Yönetim Kurulu Başkanı. Şu ana kadar Almanya’da ve Türkiye’de 20′ye yakın ödüle layık görülen Afra, 2014 ve 2015 yılında da yine Wired Dergisi tarafından Avrupa’nın en önemli 100 girişimcisinden biri olarak seçilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>