Wisk Aero patent ihlali nedeniyle dava açtı

0

Wisk Aero patent

Wisk Aero, Archer Aviation’a patent ihlali ve ticari sır hırsızlığı iddiasıyla dava açtı. Wisk Aero patentlerinin izinsiz kullanıldığını iddia ediyor.

Wisk Aero patent için dava açtı

Kitty Hawk ve Boeing’in ortak havacılık şirketi Wisk Aero, Archer Aviation’a patent ihlali ve ticari sırların kötüye kullanılması iddiasıyla dava açtı. Wisk, Archer’ın gizli bilgiler ve fikri mülkiyetlerle ” hırsızlık” yaptığını iddia ediyor.

Dava, Archer’ın Şubat ayında piyasaya sürülen ilk elektrikli uçağının tasarımı nedeniyle açıldı. Wisk bu tasarımın, kendilerinin potansiyel tasarımlarından biri olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Wisk, Ocak 2020’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine bu tasarım için başvuruda bulunduklarını da belirtiyor.

Wisk ayrıca, Archer’ın 10 eski Wisk mühendisini işe almasının ardından adli soruşturma sırasında açıldığını, bu çalışanlardan birinin ayrılmadan önce binlerce dosyayı gizlice indirdiğini iddia ediyor. Wisk yayınlanan blog bildirisinde, çalınan dosyalarda yer alan bilgilerin sistem tasarımları, test verileri ve uçak tasarımlarını içerdiğini vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>