WordPress CMS kullanıcıları Google’da bir adım önde!

3

WordPress bugün internetin dörtte birinden fazlasına hayat veriyor; bu nedenle onun daha güvenli bir internet hedeflemesi demek, internetin daha güvenli hale gelmesi demek oluyor. Bir süredir “.wordpress.com” uzantılı kişisel blog sayfalarını şifrelenmiş HTTPS’e taşıyan içerik yönetim sistemi (CMS), bundan böyle altyapı olarak kendisini kullanan tüm siteleri de HTTPS ile güvenli hale getireceğini duyurdu.

Admin paneli için WordPress kurduğunuz, kendi alan adına sahip tüm yeni web sitelerindeki sayfalar bundan böyle daha güvenli bir veri trafiği sağlayan HTTPS ile oluşturulacak. WordPress ayrıca geçmişe dönük bir çalışma da başlattı. Bunun anlamı, internetin dörtte birini oluşturan WP tabanlı web sayfaları yakın gelecekte HTTPS’e geçecek. Üstelik standart HTTP üzerinden gelen tüm istemci talepleri otomatik olarak HTTPS ile güncellenmiş yeni sayfalara yönlendirilecek.

Google’ın çağrısı WordPress için itici güç oldu

İçerik yönetim sisteminin bu hamlesinde, Google’ın daha önce gerçekleştirdiği atılımın da payı büyük olsa gerek. Arama motoruyla “internetin giriş kapısı” sayılan Google, web siteleri için büyük önem taşıyan arama motoru sonuçlarında HTTPS ile güvenliği sağlanan sitelere öncelik tanıyacağını duyurmuştu.

Let’s Encrypt (Hadi Şifreleyelim) adlı proje kapsamında kendi platformundaki web sitelerinin HTTPS güvenlik sertifikasını alma sürecini otomatiğe bağlamak için çalışan şirketin bu geçişi gerçekleştirmesiyle birlikte, Google’ın an itibarıyla HTTPS sertifikası olmadığı için güvensiz olarak kabul ettiği CNN ve eBay gibi WP altyapısında çalışan büyük portaller de mutlu sona kavuşacak.

Yorumlar

  1. Blogger.com’da da benzer bir uyarı çıkıyor. Diyor ki Nisan ayı sonunda tüm blogger siteleri standart olarak https olarak açılacak diyor. Belki de Google böyle bir atılım ve zorunluluk koştu diye WordPress uymak zorunda kalmış anlaşılan.

  2. Çok güzel bir gelişme, kullanıcıları büyük bir yükten kurtarıyor.

  3. Google’ın, bu konudaki tutumunu bildiğim için ben de WordPress tabanlı nesozluk.com sayfamı HTTPS protokolüne geçirdim. Bilgi için teşekkür ederim.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>