WWW 25 Yaşına Girdi

0

www

Internetin, geniş kitleler tarafından kullanılabilmesini sağlayan ve ona interaktif yetenekler kazandıran World Wide Web protokolü, 25 yaşına girdi.

Tim Berners-Lee tarafından CERN araştırma merkezinde 20 Aralık 1990 yılında yayına giren ilk Web sitesi, teknik olarak herkese açık bir kaynak olmaktan öte Web’in temelini oluşturan hypertext teknolojisinin nasıl çalıştığını gösteren bir demo sayfasıydı.

Web sayfası bir sene sonra ise halka açık hale geldi ve dünyanın her yerinden internet erişimi olan araştırmacılar sayfaya bağlanarak Hypertext’i öğrenmeye başladılar.

Tim Berners-Lee, bugün kurucusu olduğu World Wide Web Consortium’umun danışmanlığını yapmayı sürdürüyor. Aynı zamanda internet üzerinde devlet kontrolüne karşı sivil girişimleri destekliyor. CERN ise artık interneti geliştirmek için çalışan bir kurumdan öte parçacık fiziği alanında çalışan dünyanın en büyük laboratuvarına dönüştü.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>