Techinside Google News
Techinside Google News

X (Twitter) hassas içerik ve gözaltı uyarısı getiriyor

Sosyal medya devi X (Twitter), kullanıcılarına uzun süredir beklenen bir özellik sunmaya hazırlanıyor:
- Advertisement -

X (Twitter), uzun zamandır beklenen gözaltı uyarı sistemini kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. X tasarımcısı Andrea Conway, geçen yıl Elon Musk tarafından duyurulan bu özelliği kullanıcılara sundu. Ancak, platform aynı zamanda hassas içerik paylaşan hesapları da etiketleyerek bazı kısıtlamalar getirecek.

Andrea Conway, kullanıcılara iki örnek gösterdi: biri bildirimler sekmesinde görünen bir uyarı, diğeri ise X’in neden bazı hesapların görünürlüğünü sınırlayabileceğini açıklayan bir bilgilendirme sayfası. Bu sayfada “Hesabınızın hassas medya içerebilecek potansiyel taşıdığını tespit ettik, bunlar görsel şiddet, çıplaklık, cinsel davranış, nefret dolu semboller veya diğer hassas içerikler olabilir” deniyor.

X, hassas içeriği görmek istemeyen kişilere bu içerikleri bir uyarı ile gizleme seçeneği sunacak. Ayrıca, kullanıcının hesabının ve içeriğinin erişimi kısıtlanabilecek, ilgili gönderi Sana Özel ve Takip Edilenler zaman akışlarından, önerilen bildirimlerden, trendlerden ve arama sonuçlarından hariç tutulabilecektir.

X, bu mesajın altında itiraz etme seçeneği de getirerek kullanıcılara, X’in aldığı ilk kararı yeniden gözden geçirmesini talep etme olanağı sağlayacak. Conway ayrıca, kullanıcıların hesap durumlarını bildirimler sekmesi dışında da görüntüleyebileceklerini belirtti, ancak bu konuda daha fazla ayrıntı vermedi. Ayrıca, arayüzün henüz kesinleşmediğini de ekledi.

Şirket daha önce, kurallarını ihlal ettiği için “görünürlüğü sınırlandırılan” tweetler için bir etiketleme özelliği sunmuştu. Ancak bu güncelleme, kısıtlamaların sadece belirli tweetler için değil, hesap düzeyinde de uygulanabileceği bir adım daha ileriye götürecek.

Şirket yıllardır kurallarını ihlal eden hesapların erişimini sınırlıyor. Twitter’ın önceki yönetiminde bu uygulama “görünürlük filtreleme” olarak adlandırılıyordu. Ancak şirket, bu uygulamayla ilgili ayrıntıları veya hangi hesapların sınırlamaya tabi tutulduğunu kamuoyuyla paylaşmamıştı, bu da “gölge yasakları” (shadowban) hakkındaki komplo teorilerini beslemişti. Musk, geçen yıl şirket içi e-postaları ve diğer şirket kayıtlarını bağımsız gazetecilere vermişti ve bu konu yeniden gündeme gelmişti. Twitter yöneticileri görünürlük filtrelemesini tartıştığı kayıtları açıklamıştı. Musk daha sonra gelecekteki bir güncellemenin “gerçek hesap durumunuzu göstereceğini, böylece gölge yasaklı olup olmadığınızı, nedenini ve nasıl itiraz edeceğinizi açıkça bileceğinize” söz verdi.

Elbette görünürlük filtreleme ile “shadowban” hiçbir zaman tam olarak aynı şey olmadı. Twitter yıllarca gölge yasaklamayı “bir kişinin içeriğini, orijinal göndericinin haberi olmadan, gönderen kişi dışında herkes için kasıtlı olarak keşfedilemez hale getirmek” için kullandı. Oysa görünürlük filtreleme – hem Jack Dorsey hem de şimdi Musk’ın liderliğinde – tweetleri aramadan, önerilerden ve diğer yüzeylerden gizler, ancak tamamen görünmez yapmaz.

Özellik, platforma daha fazla şeffaflık getirecek gibi görünüyor. Ancak ne zaman resmi olarak kullanıma sunulacağı henüz belli değil, Conway ise şirketin “yakında bu konuda daha fazla bilgi paylaşacağını” söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir