Techinside Google News
Techinside Google News

xAI değeri 24 milyar dolar!

Musk’ın yapay zeka şirketi xAI değeri önlenemez bir şekilde yükseliyor. B serisi finansman turunu da başarıyla tamamladı.
- Advertisement -

Elon Musk’un yapay zeka şirketi xAI, 6 milyar dolarlık B Serisi bağış toplama turuyla para sonrası değerlemede başarıyla 24 milyar dolar topladı.

xAI değeri finansman turlarıyla yükseliyor

xAI tarafından yayınlanan bir blog yazısına göre, Andreessen Horowitz ve Sequoia Capital gibi önde gelen yatırım firmaları B Serisi finansman turuna çekildi. Bu önemli destek, xAI’nin hızla değişen yapay zeka pazarında gelişme ve rekabet etme becerisine ilişkin artan iyimserliğin göstergesi. Musk’ın X’te yaptığı bir gönderiye göre, bu yatırım turundan önce şirketin para öncesi değerlemesi 18 milyar dolardı.

Çeşitli önemli xAI alanlarını iyileştirmek için kasıtlı olarak altı milyar dolar yatırım yapılacak. Her şeyden önce para, işletmenin ilk ürün serisini tanıtmasına yardımcı olacak ve bu, gelişiminde büyük bir dönüm noktası olacak. Ayrıca yatırım, şirketin operasyonlarını sürdürmek ve büyütmek için gereken son teknoloji altyapının oluşturulmasına yardımcı olacak. Ek olarak, fonların bir kısmı araştırma ve geliştirmeyi hızlandırmaya ayrılacak ve xAI’nin teknolojik ilerlemede ön sıralarda kalmasını garanti edecek.

Finansman duyurusuna yanıt olarak Musk, X’teki bir gönderide: “Önümüzdeki haftalarda açıklanacak daha çok şey olacak” diyerek gelecekteki gelişmelere dair ipuçları verdi. Bu, xAI’nin hazırlık aşamasında olan birçok heyecan verici proje ve girişime sahip olduğunu gösteriyor.

Alphabet ve Microsoft destekli OpenAI gibi büyük firmaların büyük yatırımlar ve çığır açan gelişmeler sayesinde büyük kazançlar elde etmesiyle, üretken yapay zeka alanında üstünlük rekabeti kızışıyor. xAI aracılığıyla elde edilen önemli miktardaki fon, yapay zeka endüstrisinin şu anda karşı karşıya olduğu artan ilgi ve finansal bağlılığın altını çiziyor. Bu işletmeler hakimiyet için rekabet ederken, yapay zeka ortamının devrim niteliğinde değişimler ve benzersiz atılımlar geçirmesi bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir