Xiaomi ile ABD arasında yeni gerginlik

0

Xiaomi ile ABD

Çinli teknoloji şirketlerini radarına alan ABD, bu kez Xiaomi ile gerginlik yaşıyor. Xiaomi ile ABD arasındaki sorun, mahkemeye taşınabilir.

Xiaomi ile ABD hükümeti davalık olacak

ABD’nin Huawei ile başlayan teknoloji ambargosu, birçok Çinli teknoloji şirketini olumsuz etkiledi. Xiaomi de ABD ile sorun yaşayan şirketler arasına girdi.

ABD yönetimi, Xiaomi’yi Çin ordusu ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle kara listeye aldı. Bu konuda ABD yönetiminden detaylı bir açıklama gelmedi. Xiaomi tarafı ise iddiaları kabul etmiyor.

Xiaomi’nin ABD’de mahkemeye sunduğu dilekçede, kara listeye alınma kararının kanun dışı ve anayasaya aykırı olduğu belirtildi. Ayrıca ABD yönetiminin bu konu da herhangi bir kanır ortaya çıkarmamış olması da Xiaomi’nin elini güçlendiriyor.

Xiaomi’nin ABD’den birçok yatırımcısı olması şirketi zor durumda bıraktı. Yine de Xiaomi’nin içinde bulunduğu durum, henüz Huawei’ninki kadar karmaşık değil. Xiaomi ABD’ye teknoloji ithal etmeye devam edebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>