Xiaomi kadın istihdamına önem veriyor

0

Xiaomi kadın

Akıllı telefon sektörünün en önemli üreticilerin Xiaomi kadın istihdamıyla da dikkat çekiyor. Özellikle Hindistan’daki istatistikler rekor seviyede görülüyor.

Xiaomi kadın istihdamına öncelik tanıyor

Xiaomi, akıllı telefon sektöründe yaşadığı yükselişle günlük hayattaki teknolojileri de odaklanıyor. Özellikle Asya merkezli birçok üretim tesisi bulunan Xiaomi, geçtiğimiz yıllarda Hindistan’da Sri City’de de bir tesis açmıştı.

Paylaşılan bilgilere göre akıllı telefon montajlarının yapıldığı bu tesiste 180 kadın çalışıyor. Tesisteki kadın çalışanların oranının ise yüzde 95 olduğu belirtiliyor.

Tesiste, telefonlar tek bir parçadan en sondaki paket haline 24 saat gibi çok kısa bir sürede ulaşıyor. Hindistan’a 2015 yılında giren Xiaomi, şimdiye dek 10 milyondan fazla telefon satmayı da başardı. Xiaomi’nin Hindistan’daki akıllı telefon piyasasındaki payının ise yüzde 27 olduğu belirtiliyor.

Xiaomi’nin üretim tesislerinde kadın çalışanlara öncelik tanıması, çalışma hayatındaki eşitlik için umut verici görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>