Xiaomi ve Microsoft anlaştı

0

Çinli elektronik üreticisi Xiaomi, akıllı telefonlarını ABD’de piyasaya sürmeye bir adım daha yaklaştı. Çinli firma yaptığı açıklamada Microsoft ile iş birliği anlaşması imzaladıklarını ve bundan sonra telefonlarında Skype ve Microsoft Ofis uygulamalarının ön yüklü olarak geleceğini belirtti.

Eylül ayından itibaren uygulamaya girecek anlaşma ile birlikte şirketin üst segmente hitap eden akıllı telefonları Mi 5, Mi Max ve Mi 4 artık Microsoft’un Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve Skype uygulamaları ile gelecek. Ayrıca daha ucuz modeller olan Redmi Note 3 ve Redmi 3 akıllı telefonları da aynı uygulamalara sahip olacak.

Bu anlaşma Çinli üretici ile Microsoft arasındaki ilk yakın temas değil. Daha önce de Çinli şirketin bulut servisi için Microsoft’un Azure alt yapısının kullanılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Microsoft patentleri Xiaomi’nin emrinde

Çinli telefon üreticisi geçen yıl 70 milyon telefon satarak hızla büyüyen bir marka haline gelmişti. Xiaomi anlaşmanın diğer maddeleriyle Microsoft’un elinde bulunan 1500’den fazla telefon patentini de kullanma imkanına kavuşacak. Bu da firmanın çok daha güçlü ve yetenekli telefonlar üretebilmesinin önünü açacak. Elbette Microsoft da geniş satış hacmine sahip Xiaomi sayesinde Çin pazarındaki yerini sağlamlaştırmış olacak ve patentleriyle uygulamalarını kullanan telefonların satışlarından pay alarak önemli bir gelir elde edecek.

Xiaomi ise ABD’li şirketlerle iş birliğini güçlendirerek ADB pazarına girip telefon satmak için gerekli altyapıyı hazırlıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>