Xiaomi yasa dışı veri topluyor mu?

0

Çin Hükümeti tarafından, Xiaomi yasa dışı veri topluyor iddiaları ortaya atıldı. Xiaomi’nin yanı sıra Tencent için de bu iddiaların gelmesi sürpriz oldu.

Tencent ve Xiaomi yasa dışı veri toplama iddiası

Son dönemde Çin ve ABD arasında yaşanan teknoloji savaşlarıyla birlikte, çeşitli iddialar da gündeme geliyor. Ancak bu kez Çin hükümeti tarafından yeni iddialar ortaya atıldı.

Çin Hükümet, ülkesindeki en büyük iki teknoloji şirketi olan Xiaomi ve Tencent’in yasa dışı şekilde veri topladığını iddia etti. Çin Hükümeti, bu iki şirketi ülkede kişisel verileri ihlal eden en büyük iki şirket olarak gösterdi. Hatta ülkedeki bakanlık tarafından yasaları en çok ihlal eden 41 uygulamanın listesi de hazırlandı.

Listeye alınan uygulamalar arasında mesajlaşma uygulamaları, e-kitap platformları gibi farklı uygulamalar yer alıyor. Bu uygulamaların, ihtiyaç duyduğundan daha fazla veriye erişim sağladığı iddia ediliyor. Ayrıca Weibo’nunSina Corp uygulaması da kara listeye alınan uygulamalar arasında bulunuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>