Yahoo 10 milyar dolar istiyor

0

Mobil dönüşüme bir türlü ayak uyduramayan Yahoo, bir zamanlar neredeyse alternatifsiz olarak top koşturduğu online arama ve reklam işini şimdi 10 milyar dolara elden çıkarmaya hazır. Üstelik Microsoft da bu alımı yapmayı düşünenler için finansal destek sunmak istiyor.

Re/Code haberine göre Microsoft bir süredir özel sermaye şirketleriyle görüşme halinde. Şirket, alım yapmayı düşünen yatırımcılar için kesenin ağzını açmaya hazır. Elbette Microsoft bunu Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in gül hatırı için yapmıyor; Windows ve Bing’in sahibi teknoloji devinin satışa çıkan şirket ile arama alanında kritik bir iş ortaklığı bulunuyor. Microsoft bu iş başka bir şirket tarafından yapılacaksa bile kendisinin söz sahibi olduğu bir kurulumda gerçekleşmesini istiyor.

Yahoo 10 milyar dolar eder mi?

Yahoo tarafına baktığımızda ise, son dönemde çoğu analistin 6 ila 8 milyar dolar arasında değer biçtiği şirketin 10 milyar dolarlık beklentisi biraz yüksek görünüyor ancak malum, “pazarlık sünnettir”. Yıllardır duraklama dönemi yaşayan şirketin çok acelesi olmadığını düşünürsek, potansiyel alıcıların önünde birkaç güne sığmayacak bir pazarlık dönemi olduğunu tahmin etmek mümkün. Diğer yandan şirketin satış sürecinin “laçkalaştığı” yönünde eleştiriler de gitgide büyüyor.

Hissedarlar arasında bulunan Starboard Value, bu sürece bir düzen getirmek amacıyla Yahoo’nun mevcut yöneticileri yerine kendi yöneticilerini konumlandırmak için bir yönetim kurulu oylaması başlatıyor. Starboard’dan Jeff Smith satış sürecinin çok yavaş olması ve ortak çıkarların belirlenememesi nedeniyle kamuoyundan sürekli eleştiri aldığını, tekrar güven sağlamak için yeni bir yönetim kuruluna ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>