Yahoo satışa çıktı, talipler belli oldu

1

Hissedarların yoğun baskısına şirketin CEO’su Marissa Mayer de karşı koyamadı ve bir zamanların en büyük arama motoru Yahoo, temel operasyonlarını satışa çıkardığını duyurdu. İlk tur teklifler için 11 Nisan son tarih olarak belirlenirken, iletişim dünyası devlerinden ABD merkezli Verizon ilk teklifi yapanlar arasında yer aldı. Verizon’un karşısındaki en büyük rakip henüz teklif oluşturma aşamasındaki Google olacak.

Bloomberg haberine göre isimleri potansiyel alıcılar arasında görülen AT&T ve Comcast satışa olan ilgilerini kaybetti ve 2008 yılında eski rakibini komple ele geçirme çabası boşa çıkan Microsoft bu sefer teklif yapmayacağını söyledi.

Time Inc. ve özel sermaye fonları da Yahoo’nun peşinde

Teklif yarıştırması beklenen bir diğer talip ise Time Inc. olarak görülüyor. Tıpkı Google gibi Time Inc. de şu anda teklif taslağını gözden geçirmekle meşgul. Ayrıca özel sermaye şirketleri Bain ve TPG ya bizzat ihaleye girecekler ya da alıcılardan birine stratejik destek sağlayacaklar.

Verizon eğer ihaleyi kazanırsa mevcut CEO’yu kapı dışarı ederek, AOL CEO’su Tim Armstrong’u yeni Yahoo patronu olarak atayacak. Verizon Kıdemli Başkan Vekili Marni Walden ise kurulacak müşterek yapılanmada yönetime destek olacak. Pazar değeri 213 milyar doları aşan şirket ayrıca Yahoo’nun Japonya operasyonlarıyla da ilgileniyor.

Resmi tekliflerin ortaya konması için sadece 3 gün kaldı. 11 Nisan Pazartesi günü Yahoo internet işiyle ilgilenen taliplerden son teklifleri alacak ve ilk tur kapanmış olacak. O güne kadar yeni alıcılar da çıkabilir, Microsoft veya AT&T bir sürpriz yaparak teklifte de bulunabilir. Hisseleri Perşembe günü akşamı itibarıyla bir puan daha düşerek New York borsasında 36,32 dolardan işlem gören Yahoo bakalım kimin elinde kalacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>