Yahoo veri ihlali için ceza ödeyecek

0

Yahoo veri ihlali

Yahoo veri ihlali nedeniyle çok zor günlerden geçiyor. Yahoo veri ihlali sonrasında UK watchdog tarafından 250.000 sterlin para cezasına çarptırıldı.

Yahoo veri ihlali için bir numaralı sorumlu

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), 2014 yılında gerçekleşen bir veri ihlali nedeniyle Yahoo’ya 250.000 £ para cezası verdi. En az 500 milyon kaydın çalındığı belirtilen veri ihlalinde, isimlerin, e-postaların, telefon numaralarının, doğum tarihlerinin, şifrelerin çalındığı belirtiliyor. 2014 yılında gerçekleşen veri ihlali bilgileri, 2016 yılında halka duyuruldu.

ICO, 1998 tarihli Veri Koruma Yasası kapsamında yürütülen bir soruşturmada tüm sorumluluğun Yahoo’ya ait olduğunu ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını belirtiyor. Dipple-Johnstone, “Araştırmamızın tespit ettiği başarısızlıklar, önemli miktarda kişisel veriyi işleyen bir şirketten beklediğimiz veya kabul edeceğimiz şeyler değil” diyor.

Yahoo’nun şu anda 515.121 İngiliz müşterisinin verilerini korumak için “uygun teknik ve kurumsal önlemler” aldığı ve veri koruma standartlarına uyduğu belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>