Yahoo’nun 200 milyon hesabı çalındı mı?

0

Yahoo, Dark Web üzerinde yer alan 200 milyon hesaplık bir veri satışı nedeniyle soruşturma başlattı. Hacker’ların Yahoo hesapları olduğunu iddia ettikleri 200 milyon hesaplık veri dosyaları üzerine harekete geçen şirket yöneticileri, hacker’ların gerçekten şirket sunucularına sızıp sızmadığını soruşturuyor.

Dark web’deki teklifte, kullanıcı isimleri, şifreleri, e-posta hesapları ve doğum tarihlerinden oluşan veriler, üç bitcoin karşılığında satılıyor. Bu da yaklaşık 1500 dolar ediyor. Pace isimli hacker’ın açıklamasına göre, verilerin çoğu 2012 yılında toplanmış.

Yahoo ise bu gelişmeyi çok ciddiye aldığını ve gerçekten bir sızma yaşanıp yaşanmadığını soruşturacaklarını vurguladı. Veriler 2012 yılında çalınmış olsa bile çok uzun yıllar boyunca değiştirilmeyen şifreler olabiliyor. Aynı zamanda doğum tarihi gibi bilgiler, sosyal mühendislik yöntemleriyle kişileri mağdur edebilecek uygulamalar veya reklam pazarlama kampanyalarına dahil etmek için kullanılabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>