Yandex Almanya’da bulut işine başlayacak

0

Yandex Almanya

Yandex Almanya’da bulut işine başlamaya hazırlanıyor. Bu afdımla Yandex Cloud daha hareketli hale gelebilir.

Yandex Almanya’da bulut alanına giriyor

Rus İnternet firması Yandex, 2022’de Almanya’daki bulut işini 30 milyon dolarlık bir ilk yatırımla başlatmayı planladığını söyledi.

Yandex.Cloud’un geliri 2021’de yaklaşık 3 milyar rubleden üç katına çıktı, ancak 2018’de piyasaya sürüldükten sonra Yandex’in daha küçük iş kollarından biri diyebiliriz. Grubun 2021 geliri ise 330 ila 340 milyar ruble aralığında görülüyor.

Yandex.Cloud COO’su Oleg Kovraznev, “Sadece Rusya’da faaliyet göstererek bulut platformu pazarında önemli bir küresel oyuncu olamayacağımızın farkındayız” dedi. Yandex.Cloud’un yaklaşık 12.400 şirket müşterisi var. Kovraznev, yaklaşık 40 müşterinin Yandex’in Almanya’da bulut hizmetleri sunması ile ilgilendiklerini ve bunun şirketin ilk yatırım yapması için yeterli olduğunu söyledi.

Ayrıca Yandex, Almanya’da henüz kendi veri merkezini kurmayacağını söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>