Yandex çalışanı veri hırsızlığı yaptı

0

Yandex veri hırsızlığı

Yandex çalışanı veri hırsızlığı yaparak kullanıcıların bilgilerini satışa çıkardı. Yandex  yaptığı açıklamada, verilerin güvenliğinin sağlandığını duyurdu.

Yandex çalışanı veri hırsızlığı yaparken yakalandı

Günümüzde teknoloji devi şirketlerin çalışanlarının, kullanıcıların verilerini çaldığı durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durum Yandex’in de başına geldi.

Rusya merkezli Yandex’in bir çalışanı, kullanıcıların e-posta bilgilerini sattı. Üstelik bu çalışanın, Yandex bünyesinde teknik destek için kişisel verilere erişebilen üç sistem yöneticisinden biri olduğu belirtildi. Yandex çalışanın kimliğiyle ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Ancak bu durumdan 4 bin 887 kullanıcının etkilendiği açıklandı. Yandex durum tespit edildikten sonra olaya çok hızlı bir şekilde müdahale edildiğini, şüpheli giriş denemelerinin engellendiğini duyurdu. Bu kullanıcıların hesap şifrelerini değiştirdikten sonra e-postalarını güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilecekleri açıklandı.

Rutin bir güvenlik taraması esnasında tespit edilen bu durum, Yandex’in daha büyük bir güvenlik zafiyeti yaşamasının da önüne geçti. Kullanıcılarla ilgili herhangi bir ödeme bilgisine erişilmediği duyurulurken, verilerin kime ve ne amaçla satıldığı belirtilmedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>