Yandex’in yeni otonom sürüş teknolojisi duyuruldu

0

Yandex yeni otonom sürüş

2020 model Hyundai Sanata ile Yandex yeni otonom sürüş teknolojisi duyuruldu. Yeni sistem, 4. nesil otonom sürüş imkanı sunuyor.

Yandex yeni otonom sürüş teknolojisi

Teknoloji ve yazılım dünyasının dev isimleri, otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışmalarına devam ediyor. şirketler, otomotiv sektörüyle yaptıkları ortaklıklarla bu sürüş sistemlerini test ediyor.

Rusya merkezli arama motoru Yandex de otonom sürüş teknolojisi için geliştirmeler yapan şirketler arasında yer alıyor. Yandex’in 4. nesil otonom sürüş teknolojisi, 2020 model Hyundai Sonata ile hazır hale geliyor. Yandex, filosuna bu araçlardan 100 tane de eklemeyi planlıyor.

Yandex’in yeni teknolojisinde sunduğu en önemli özellik ise sisteme 3 kamera daha eklemesi oldu. Farklı odak uzaklıklarına sahip bu kameralar, mesafe tespitini daha iyi yapabiliyor. Ayrıca tampondan tavana taşınan radarlar, araç için geniş görüş alanı da sunuyor. Böylelikle yayalar ve araçların tespitin daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.

İlk olarak 2017 yılında Toyota Prius ile çalışmalarına başlayan Yandex, bu alanda önemli gelişmeler kaydetti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>