Yandex’in geliri yüzde 70 arttı

0

Yandex geliri

Yandex’in geliri yüzde 70 artışla bir önceki çeyreğe kıyasla önemli bir başarı yakalandı. Yandex’in farklı alanlarda faaliyet göstermesi bu artışta önemli rol oynadı.

Yandex’in geliri farklı alanlarda artış gösteriyor

Rus internet devi Yandex yaptığı açıklamada, bu yıl e-ticaret girişimlerine daha önceki planlamasından 650 milyon dolar fazla harcamayı planladığını söyledi.

Yandex, daha önce 315-330 milyar ruble olan grup gelirinin bu yıl 330 ila 340 milyar ruble yani yaklaşık 4.49 ila 4.63 milyar dolar arasında olması gerektiğini söyledi. Şirketin ikinci çeyrek geliri ise yıllık yüzde 70 artışla 1.1 milyar dolara ulaştı.

Daha önce çevrimiçi hizmetler için pandemi kaynaklı artıştan yararlanmak için bu yıl bir e-ticaret sürücüsüne 400-500 milyon dolar harcadığını söyleyen Yandex, e-ticaret işletmeleri için brüt mal hacminin (GMV) %155 arttığını söyledi. Finans Direktörü Svetlana Demyashkevich, Yandex’in e-ticarette kendi beklentilerinden daha hızlı büyüdüğünü ve özel sektöre ait pazar lideri Wildberries ve Nasdaq listesindeki Ozon’un da aralarında bulunduğu rakiplerinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Şirket, pazar yeri Yandex.Market, e-bakkal işletmesi Yandex.Lavka ve yiyecek dağıtım hizmeti Yandex’in bir bölümünü kapsayan grup e-ticaret GMV’de 2021 için yıllık bazda üç kata kadar artış beklediğini söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>