Yandex’in otonom aracı ortaya çıktı

1

Otonom sürüş teknolojisini sadece batı ülkeleri geliştirmiyor. Rusların internet ve teknoloji devi Yandex’in keni otonom sürüş teknolojisi ile hayata geçirdiği test aracı Moskova’da ortaya çıktı.

Yandex’in Uber’e karşılık gelen taksi servisi Yandex.taxi’nin geliştirdiği otonom teknolojiyi kullanan ilk araç, modifiye edilmiş bir Toyota Prius V’den oluşuyor. Üzerine çok sayıda sensör yerleştirilmiş olan Prius V henüz halka açık yollara çıkmış değil ancak Yandex’in test pistinde durmaksızın yol alıyor. 

Rusya 2018’e hazırlanıyor

Rusya 2018’den itibaren otonom sürüş teknolojisi geliştiren şirketlere, halka açık yollarda test izni vermeye başlayacak. Bu da Rusya’da otonom araç satmak isteyecek batılı şirketlerin de Rusya yollarında testlere başlamasına neden olacak.

Rusya, batı teknolojisine bağımlılığı ortadan kaldırmak için Yandex gibi milli şirketlerini ileri teknolojiler geliştirmeleri konusunda teşvik ediyor. Ancak bu teşvikin şu anda lider konumda olan Waymo’ya yetişmek için yeterli olmayacağının da altı çiziliyor. Bugün Waymo adıyla bildiğimiz, Google’ın otonom sürüş teknolojisi on yıldan uzun bir süredir dev yatırımlarla geliştirildi. 

Yandex’in otonom sürüş teknolojisine sahip test aracının ilk görüntülerini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>