Yangın söndürme robotu geliştirildi!

0

Yangın söndürme robotu

Yangın söndürme robotu, duman nedeniyle insanların giremeyeceği yerdeki yangınlara müdahale edebilecek. Yangın söndürme robotu uzaktan kontrol edilerek ile otomatik bir söndürme sistemi sağlıyor.

Yangın söndürme robotu: WALK-MAN

Robotların, insanların elinden alacağı mesleklere itfaiyecilik de eklenecek gibi görünüyor. Sensörlü bir dış kaplamaya sahip olan WALK-MAN isimli robot, yangın söndürme işlemleri için özel olarak tasarlandı. Robot, tıpkı bir itfaiye çalışanı gibi bir binaya girebiliyor, ateşi tespit edip söndürücü ile müdahalede bulunabiliyor.

Robotun kafasında, operatöre canlı görüntü ileten video kameralar, 3B lazer tarayıcı ve mikrofon bulunuyor. İnsan operatör tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor.

Robotun dengede kalabilmesi ve sorunsuz çalışabilmesi için 32 motor, kontrol panosu, tork sensörleri, ivmeölçer gibi birçok bileşen kullanılıyor. Yeni nesil Walkman robot 1.81 metre boyunda ve 102 kg ağrılığıyla ilk versiyonundan 31 kg daha hafif. Daha kompakt bir gövde tasarımı için ise magnezyum alaşımları ve kompozit malzemeler kullanılmış.

WALK-MAN hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=7UectbjusCI]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>