Yapay deri teknolojik cihazda kullanıldı

0

Yapay deri teknolojik

Bristol Üniversitesi tarafından geliştirilen yapay deri teknolojik cihazlarda kullanıldı. Bu yapay derinin, dokunmatik ekran teknolojisini geliştireceği belirtiliyor.

Yapay deri teknolojik cihazlarda yeni bir dönem başlatabilir

Günümüzde akıllı cihazlar konusunda önemli bir aşama geçilmiş olsa da dokunmatik ekran teknolojisinin halen aynı seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Bristol ve Paris’te bulunan araştırmacılar, dokunmatik teknolojisini bir adım öteye taşıyacak bir çalışmaya imza attılar.

İnsandaki deri katmanını taklit eden bu çalışmada, yapay deri üretildi. Daha sonra akıllı telefon ve bilgisayar touchpad’i gibi yerlere eklenen bu yapay derinin, kullanıcı hissiyatını ve konforunu artırdığı belirtiliyor.

Araştırmada, silikon bir yapı olan bu yapay deride bulunan elektrotların, teknolojik cihazlarda kullanılmasını sağladığını belirtiyor. Araştırmacıların sıradaki hedefinde ise yapay deriyi daha gerçekçi hale getirmek yer alıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>