Yapay zeka 2025’e kadar 85 milyon işin yerini alabilir

0

Yapay zeka istihdam

Yapay zekanın yükselişi, dünya çapındaki çalışanlar arasında hem heyecan hem de endişe yaratıyor. Codeword tarafından yayınlanan yakın tarihli bir  rapor yapay zekanın 2025 yılına kadar 85 milyon işin yerini alabileceğini ve bunun yaygın bir şekilde yerinden edilmeye ve işsizliğe yol açabileceğini öne sürüyor. Ancak, gerçek muhtemelen daha nüanslı ve karmaşık olacaktır.

Küresel ekonomi mevcut gerilemeden istikrarlı bir şekilde kurtulurken, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), yaratıcı teknolojinin orta ve büyük ölçekli işletmelerde 85 milyon işi ortadan kaldıracağını ve önümüzdeki beş yıl içinde 97 milyon yeni iş yaratacağını tahmin ediyor.

Codeword’ün ortağı Kyle Monson: “Yeni yapay zeka araçlarının yaratıcı ekiplerle nasıl bütünleşeceğine dair çok fazla konuşma, korku ve abartı var. Yaratıcılık ve teknoloji dünyalarını birleştiren bir ajans olarak, insan-yapay zeka işbirliklerinin nasıl görünebileceğini keşfetmek istiyoruz. bbunu herkesin içinde yapacağız, böylece ekibimiz ve topluluğumuz bu deneyden ders alabilir” dedi.

Rapordaki veriler bu şekilde olsa da yapay zekanın istihdam üzerindeki etkisi, hem kayıplar hem de kazançlarla birlikte, muhtemelen karmaşık ve çok yönlü olacaktır. İşçiler zorluklarla karşılaşabilirken, değişen manzaraya uyum sağlayabilenler için yeni fırsatlar da olacaktır. Bu geleceğe hazırlanmak için çalışanların becerilerini sürekli olarak yükseltmeleri ve yeni teknolojileri benimsemeye istekli olmaları gerekecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.