Yapay zeka 5 yılda insana yetişecek

0

Toronto Üniversitesi’nde makineler ve yapay zeka üzerine çalışmalarını sürdüren Geoffrey Hinton aynı zamanda Google’da çalışıyor ve son dönemin en popüler kavramlarından olan derin öğrenme için fikir babası olduğu biliniyor. Bu nedenle Hinton’ın yapay zeka ve makinelerin becerileri konusunda yaptığı her açıklama dikkatle takip ediliyor.

Yakın zamanda Google DeepMind tarafından AlphaGo karşısında elde edilen zafer esnasında bir röportaj veren Hinton, makinelerin halen insan beyninin becerilerine ulaşmaktan uzakta olduğunu söyledi.
“İnsan beyninde, nöronların arasında konumlanan sinaps bağlantılarından (sinir kavşakları) trilyonlarca mevcuttur. Mevcut yapay zekada ise bu bağlantıların eşdeğeri ancak milyarlar seviyesinde ifade edilebilir.”

Buna karşın yapay zekanın her yıl geliştiğini de belirten Hinton, makinelerin insan seviyesinde yeteneklere sahip olması için en az beş yıla daha ihtiyaç olduğunu belirtti. “Beş yıl diyorum, çünkü beş yıldan sonrasını öngörmek şu aşamada oldukça güç.”

Yapay zeka insanları korkutmamalı

Son dönemin en popüler konu başlıklarından olan yapay zekanın tehdit olup olmadığı meselesine de değinen Geoffrey Hinton, “Her yeni teknoloji gibi, yapay zeka da kötü niyetli insanlar tarafından kullanılırsa kötü şeylere sebebiyet verir. Burada konu teknolojinin kendisinden ziyade, bu teknolojiyle izlenecek politikalara odaklanmalı: Mesele ‘bu teknolojiyi nasıl kırparız da zararsız hale getiririz?’ olmamalı, mesele ‘bu teknolojinin kötü amaçlarla kullanılmaması için politik sistemimize nasıl çeki düzen veririz’ olmalı” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>