Yapay zeka artık insan savaş pilotlarını yeniyor

0

Yapay zeka konusunda, Matrix veya Terminator filmlerinin gerçek olmasından korkanları endişelendiren bir gelişme daha yaşandı. 

Cincinnati Üniversitesi’nde geliştirilen bir yapay zeka, gerçek bir savaş pilotu olma konusunda hızla ilerliyor. Bugüne kadar yapılan testlerde deneyimli gerçek savaş pilotlarına hep yenilen yapay zeka sonunda gerçek pilotları yenmeyi başardı.

ABD Hava Kuvvetleri’nden emekli Albay Gene Lee ile dogfiht yaparak sanal test uçuşları gerçekleştiren ALPHA isimli yapay zeka sonunda Albay’ın uçağını düşürmeyi başardı. Böylece insan pilotlar tarafından değil yapay zeka tarafından yönetilecek savaş uçaklarının üretimi konusunda ilk kapı da açılmış oldu.

Kimse karşısında duramıyor

ALPHA, sadece insan pilotları değil, savaştığı diğer yapay zekaları da yenerek, ABD’nin savaş uçaklarında kullanılacak dişli bir yapay zeka olma yolunda hızla ilerliyor. Konunun asıl önemli noktalarından biri ise, ALPHA’nın yendiği Albay Gene Lee’nin herhangi bir savaş pilotu olmaması. Lee, ABD’nin filmlere de konu olan “Top Gun” savaş pilotlarını eğiten çok deneyimli bir pilot. Havacılık otoriteleri, Gene Lee gibi bir savaş pilotunu yenebilen yapay zekanın dünyadaki pek çok savaş pilotunu aşağı indirebileceği görüşünde birleşiyor.

Üniversite yönetimi ALPHA’nın pilotaj, misil silahları, sensörler, kaçınma manevraları gibi pek çok alanda Gene Lee’yi geride bıraktığının da altını çiziyor. ALPHA’yı bu kadar güçlü bir savaş pilotu haline getirense öğrendiği teknikleri uygulamak için şartları muhakeme ederken, insan bir pilottan 250 kat daha hızlı düşünüp karar verebilmesi. Böylece, robotların insanlardan daha güçlü savaşçılar olacağı gerçeği de bir kez daha kanıtlanmış oluyor. Bu da Stephen Hawking veya Elon Musk gibi aydınların yapay zekanın askeri alanlarda kullanımının yasaklanmasına dair uyarılarını akla getiriyor. Dünya çapında binden fazla bilim adamının yayınladığı bir bildiride, askeri alanda geliştirilecek yapay zekanın bir gün insanlığa karşı dönerek tüm insanlığı yok edebileceğinin altı çizilmiş ve bu teknolojilerin geliştirilmesinin yasaklanması istenmişti.

Terminator gerçek mi olacak?

Terminator senaryosundaki gibi bir sondan endişelenen bilim insanları, orta vadede insanların savaşma işini tamamen yapay zekalı ordulara bırakacağını ve bu nedenle kurulacak, kendi başına düşünebilen, karar alabilen yapay zekalı dev robot orduların eninde sonunda insanlığı tamamen ortadan kaldırma kararını alacağını savunuyor. 

ALPHA şimdilik tek başına bu tür etik kararlar verebilecek bir yapay düşünce sistemine sahip değil, sadece savaş koşullarını değerlendirerek düşman uçaklarını vurma beceresine sahip. Ancak ALPHA’yı geliştiren Psibernetix laboratuvarının kurucusu Nick Ernest, ALPHA üzerinde yoğun çalışmaların devam edeceğini ve yapay zekanın sonunda gerçek savaş uçaklarını uçuracağının altını çiziyor.

Terminator Salvation filminde yapay zekalı savaş uçaklarının insan pilotlara karşı savaştığı ünlü sahne şu sıralar yeniden gündeme gelecek ve tüm medya kanallarında tekrar oynatılacak gibi görünüyor:

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>