Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka, Avrupa bankalarını endişelendiriyor!

Avrupalı ​​bankalar, artan yapay zeka kullanımının büyük ABD teknoloji şirketlerine olan bağımlılıklarını artırmaya hizmet edeceğinden ve sektör için yeni risklere yol açacağından endişe ediyor.
- Advertisement -

Yapay zeka çılgınlığı, her türden kuruluşun teknolojiyi uygulamaya koymak veya en azından kendi iş alanlarında avantaj sağlamak için nasıl kullanılabileceğini değerlendirmek için acele ettiğini gösterdi.

Ancak yapay zekayı geliştirmek ve eğitmek için gereken büyük miktarda bilgi işlem kaynağı, kuruluşların bu kaynakları kontrol eden ve çoğu ABD merkezli olan az sayıdaki şirkete bağımlı hale gelme riskiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor ve bu durum bazı bankaları endişelendiriyor.

Reuters’a göre bu endişeler Amsterdam’da düzenlenen son Money 20/20 finansal teknoloji konferansında dile getirildi.

ING Baş Analitik Yetkilisi Bahadır Yılmaz, bankaların karşı karşıya olduğu en büyük risklerden birinin az sayıdaki teknoloji şirketine bağlılık olduğunu söyledi. Özellikle Avrupa bankalarının farklı teknoloji sağlayıcıları arasında geçiş yapabilmelerini ve satıcı bağımlılığından kaçınabilmelerini sağlamaları gerekiyor.

Ancak Yılmaz, yapay zeka modellerinin eğitimi için gereken devasa kaynaklar nedeniyle gelecekte altyapı hizmetleri konusunda büyük teknoloji şirketlerine daha fazla güvenmeyi beklediğini itiraf etti.

Yılmaz, “Bunlara her zaman ihtiyacınız olacak çünkü bazen bu teknolojiler için gereken makine gücü çok büyük olabiliyor. Ayrıca bir bankanın bu teknolojiyi üretmesi gerçekten de mümkün değil.” diye belirtti.

Deutsche Bank’ın kurumsal bankasının CIO’su Joanne Hannaford da bu görüşe katılarak şunları söyledi: “Yapay zeka çok büyük miktarda bilgi işlem gerektiriyor ve gerçekten de bu bilgisayara mantıklı bir şekilde erişmenin tek yolu Büyük Teknoloji’den geçiyor.”.

Türkiye’nin dijitale doğan ilk bankası olan Hayat Finans’ın faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye’de lisanslı dijital bankacılık dönemi resmen başlamış oldu

KPMG UK’de Bulut Dönüşüm Başkanı olan Adrian Bradley, konuyla ilgili şunları söyledi: “Gelecekteki AI projelerinin türü ve karmaşıklığına bağlı olarak bankaların bulut gereksinimlerinin zamanla değişebileceğini unutmamak önemlidir. Büyük hiper ölçeklendiriciler, büyük üretken yapay zeka modellerinin eğitimini destekleme kabiliyetleri nedeniyle sıkça tercih edilirken, daha küçük modellerin yerel makinelerde çalıştırılması da mümkündür.

“Hız ve doğruluk daha düşük olsa da, bir yapay zeka modelinin yerel olarak çalıştırılmasının avantajı, veri üzerinde ek güvenlik ve kontrol sağlamasıdır. Bu nedenle bankalar, yapay zekayı nerede ve nasıl dağıttıkları konusunda dikkatli olmalıdır. Bu durum, bulut pazarında yeniliği teşvik etmek, giriş engellerini azaltmak ve benimsemeyi kolaylaştırmak için seçeneğe duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.”

Hiper ölçekli şirketler son bir veya iki yıldır yapay zekaya yatırım yapıyor. Pazar araştırma şirketlerinden gelen raporlar, büyük bulut operatörlerinin yapay zeka hizmetlerini geliştirmek için Nvidia’nın GPU hızlandırıcılarını tükettiğini ve muhtemelen bu yapay zeka hizmetlerini bankalar gibi müşterilere satarak kar elde etmeyi beklediklerini gösteriyor.

OpenAI gibi önde gelen AI geliştiricilerinin çoğu aynı zamanda ABD’de faaliyet gösteriyor ve bu şirketin bulut devi Microsoft ile yakın ilişkisi var.

Ancak ABD’li bulut şirketleri, BT hizmetleri pazarında çok fazla nüfuza sahip olup olmadıkları konusunda halihazırda Birleşik Krallık ve Avrupa’da antitröst soruşturmalarıyla karşı karşıya; Brit düzenleyici Ofcom, AWS ve Azure’un birlikte 2022’de Birleşik Krallık bulut altyapı hizmetleri pazarının yüzde 70-80’ini oluşturduğunu, örneğin Google Cloud’un da yüzde 5 ila 10’luk bir pay oluşturduğunu tespit etti.

Bu arada, İngiltere’nin rekabet gözlemcisi Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), büyük teknoloji şirketleri ile AI girişimleri arasında gelişen bağları da inceliyor.

CMA, bir avuç baskın teknoloji firmasının (Google, Amazon, Microsoft, Meta ve Apple (GAMMA)) bir ortaklıklar, yatırımlar ve anlaşmalar ağı yoluyla yapay zeka pazarındaki rekabeti etkili bir şekilde sona erdirebileceği konusunda uyardı.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda finans sektörünün yapay zekadan kaynaklanan riskleri ve faydaları incelendi. Yapay zekanın verilerin işlenmesini ve oluşturulmasını potansiyel olarak geliştirebileceğini ancak önemli veri kalitesi sorunlarına yatkın olabileceği konusunda uyardı.

Özellikle, temel modellerin eğitilme şekli, eğitildikleri verilerde bulunan önyargıları veya hataları edinme ve birleştirme olasılıklarının daha yüksek olabileceği ve ECB’nin halüsinasyona yatkın oldukları anlamına geliyor.

Rapor aynı zamanda teknoloji sağlayıcılarına daha fazla bağımlılık riskinin de altını çizdi.

Mayıs ayının sonunda, AB’nin finansal piyasalar düzenleyicisi Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), AI kullanan finansal hizmet işletmeleri için bir kılavuz yayınladı. Bu, temelde AI kullanımlarının AB’nin MiFID düzenlemeleri kapsamında olduğunu doğruladı; bu da şirketlerin gerçekleştirilen tüm eylemlerden hala sorumlu olduğu anlamına geliyor.

Belki de Omdia Baş Fintech Analisti Philip Benton’un Money 20/20’de yapay zekaya odaklanılmasının, insanları değiştirmek yerine döngüde tutmanın önemine odaklandığını bildirmesinin nedeni budur.

Benton, “Bazı fintech’ler, yapay zekanın belirli rollerdeki insanlara olan ihtiyacın yerini alması konusunda seslerini yükseltiyor ancak etkinlikteki genel düşünce, yapay zekanın insanların üretkenliğini desteklemesi yönündeydi” dedi. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir