Yapay zeka çalışmalarında dünyadaki ilk 10 ülke

0

Geçtiğimiz yıl Çin’de yapılan Dünya İnternet Konferansı’ndan alınan verilere göre Çin, yapay zekadaki yükselişine hızla devam ediyor. Çin, yapay zeka ve araştırmalarındaki girişimleri ile bilgi çağında da öncü ülkelerden biri olmayı hedefliyor.

Global Yapay Zeka Geliştirme Raporu’nda 2012-2016 yılları arasındaki üç aylık rakamları yansıtan bir rapora göre Çin, ABD’nin ardından diğer ülkelere kıyasla açık ara ikinci sırada yer alıyor. Çin merkezli düşünce kuruluşu Wuzhen Enstitüsü tarafından bildirilen veriler, Yapay Zeka alanında dünyadaki ilk on ülke üç parametreye göre sıralanıyor. Bunlar; yapay zeka finansmanı, yapay zeka patent başvurusu ve yapay zeka şirket sayısı. Aşağıdaki tabloda ilk 10 ülke sıralaması gösteriliyor.

Listede en çarpıcı ülke olan Çin, yeni patent başvuruları ve lisans sıralamasında ABD’yi geçmeyi başardı. Bu veriler Çin’deki endüstri liderleri ve hükümet yetkililerinin yapay zeka teknolojisi geliştirmeleri yönündeki ciddi taahhüdünü de ortaya koyuyor.

Premier Li Keqiang, Çin’in Pekin’deki 12. Ulusal Halk Kongresi’nde küresel teknoloji liderliğinde daha büyük bir rol üstlenmeyi planladıkları vizyonunu açıkladı. Li Keqiang: “Yeni malzemeler, yapay zeka, entegre devreler, biyo-eczacılık, 5G mobil iletişim ve diğer teknolojilerin Ar-Ge ve ticarileştirilmesini hızlandıracağız ve bu alanlarda endüstriyel kümeler geliştireceğiz” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>