Yapay zeka edebiyat alanında kullanıldı

0

Yapay zeka edebiyat

Teknolojide sağladığı faydalarla son yılların trend konusu olan yapay zeka edebiyat alanında da kullanıldı. Yapay zeka, Shakespeare’in Henry VIII oyununu inceledi.

Yapay zeka edebiyat eleştirmeni olabilir mi?

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, Shakespeare’in Henry VIII oyununda farklı yazarların da desteği olup olmadığı konusunda farklı görüşler ortaya çıkmıştı. Çek araştırmacı PetrPlechac, yapay zeka algoritmasıyla Shakespeare’in bu eserini incelemeye aldı.

Yapay zekanın yaptığı incelemede Shakespeare’in bu eserde, yazar John Fletcher’in kelime seçimlerine de yer verdiği tespit edildi. Hatta bu eserin yarısından fazlasında John Fletcher’in izlerinin olduğu öğrenildi.

Ayrıca yapay zekanın yaptığı incelemede, iddia edildiği gibi Philip Massinger’ın bu esere katkı sağlamadığı tespit edildi.

Edebiyat eleştirmenleri ise yazarların birbirini taklit edebileceğini ve yapay zekanın elde ettiği sonuca kesin olarak güvenilemeyeceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>