Yapay zeka fare kadar bile zeki değil

0

Yapay zekanın bir gün insanlığı yok edebileceği tartışmaları bir yanda yaşanadursun, Facebook’un milyar dolarlar yatırdığı yapay zeka çalışmalarının patronu Yann LeCun, yapay zeka teknolojisi merak edilen konular hakkında bilgiler verdi.

Dünyadaki yapay zeka çalışmalarının çok başında olduğunun altını çizen Yann LeCun, yapay zekanın henüz fare zekasına bile yaklaşamadığını da itiraf etti.

Her şeyi bilen yapay zeka çok uzakta

Yapay zekanın daha çok otomobil sürmek ve video oyunlarını çalıştırmak için kullanıldığını ve sadece bu görevleri başarabilecek şekilde hedeflendiğini hatırlatan Yann LeCun, Hollywood filmlerinde görüldüğü gibi, her konuda yorum yapabilecek, cevap verebilecek, bilgi sahibi olacak bir yapay zekanın henüz mümkün olmadığını ve bu tür bir yapay zeka geliştirmenin çok uzun zaman alacağını hatırlattı.

Facebook AI Research’ün (FAIR) patronu Yann LeCun ayrıca medyaya da mesaj göndererek, yapay zeka konusundaki haberlere Terminatör veya Matrix filminden ekran görüntüleri koymalarının yanlış olduğunu ve halkı bu filmlerle korkutarak yapay zekaya karşı ön yargı oluşturulduğunu vurguladı.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>