Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka futbola giriyor!

Google'un yapay zeka laboratuvarı DeepMind, futbol teknik direktörlerin taktik kararlarını desteklemek için kullanabileceği TacticAI'yi tanıttı!

Londra merkezli DeepMind, bu aracı İngiliz Premier Lig ekiplerinden Liverpool FC ile üç yıllık bir işbirliği sonucunda geliştirdi. Mart ayında prototipi tanıtılan TacticAI, 7.000’den fazla Premier Lig maçından toplanan köşe vuruşu verisiyle eğitiliyor.

Projedeki futbol uzmanları, yapay zeka sisteminin halihazırda insanlardan daha iyi stratejiler üretebildiğine inanıyor. Araştırmacılar, özellikle duran toplardaki hücum ve savunma planlaması konusunda TacticAI’nin üstünlük sağladığını belirtiyor.

- Advertisement -

DeepMind’ın TacticAI projesi liderlerinden Zhe Wang, “Oyunda çok fazla belirsizlik var, ancak yine de daha iyi kararlar vermek için verileri kullanabiliriz. Futbol, sanat ve bilim arasında bir yerde duruyor,” diyor.

Futbol yapay zeka ile verinin gücünden yararlanabilir

DeepMind, köşe vuruşlarını seçmesinin sebebini ise bu pozisyonların daha yapılandırılmış oyun akışına yol açmasıyla açıklıyor. Uzmanlar futbolda tam olarak ne olacağını asla kestiremediğinizi ancak köşe vuruşlarının sıklığı ve gol pozisyonu yaratma potansiyeli sayesinde taktiksel kalıpların tespit edilebileceğini vurguluyor.

İlk denemeler Liverpool ile yapıldı

TacticAI, oyuncuların optimal konumlanmasına dair öneriler sunarak takımlara rekabette üstünlük sağlayacak kritik avantajlar getirebilir. DeepMind, bu aracı geliştirirken efsanevi beyzbol yöneticisi Billy Beane tarafından da övgüyle bahsedilen Liverpool FC ile birlikte çalıştı.

DeepMind ve Liverpool arasındaki işbirliği sona ermiş olsa da araştırmacılar, yapay zekanın futbolda dönüştürücü bir rol oynayabileceğini vurguluyor. Köşe vuruşlarının yanı sıra serbest vuruşlar, taç atışları ve penaltı gibi duran toplarda da yapay zekanın fayda sağlayabileceği düşünülüyor.

Son olarak, geliştiriciler TacticAI’nın teknik direktörlerin yerini almayı değil, onlara daha hızlı ve daha iyi kararlar vermeleri için yardımcı bir araç olmayı hedeflediğini belirtiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir