Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka haberleri hisseleri coşturdu

Nvidia ve Google hisseleri son bir haftadaki yapay zeka haberlerinin ardından yükselişe geçti. NASA'nın kodlama firması GitLab ise düşüşte.
- Advertisement -

Nvidia ile Google’ın sahibi Alphabet’in hisseleri benzer oranda artış kaydetti. Makine öğrenmesine uygun GPU sağlayan Nvidia şu anda yapay zeka devriminin baş tedarikçisi kabul ediliyor.

Yapay zeka sektöründeki gelişmeler borsayı etkiliyor.

Nvidia’ya “overweight” notu

Nvidia hisselerinin %12 artış kaydetmesiyle firmanın kurucu CEO’su Jensen Huang’un serveti 2,2 milyar dolar arttı. Yatırım bankası Morgan Stanley, Nvidia’ya “overweight” notu verince hisseler bu seviyede artış gördü. Bu da Huang’ın toplam servetinin 23,3 milyar dolara yükselmesini sağladı. Huang, Forbes’un en zenginler listesinde 63’üncü sırada.

Yapay zeka Google’a kazandırdı

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin haftanın kazananları arasında. 14 Mart’ta yapay zeka araçlarının Google Docs ve Sheets gibi iş uygulamalarına ekleneceği açıklanınca Google’ın sahibi Alphabet’in hisseleri haftayı %12,6 artışla kapadı. 87,9 milyar dolarlık servetiyle Page, dünyanın en zengin 9’uncu kişisi. Brin ise 84,2 milyar dolarla 11’inci sırada.

Ama teknoloji sektöründeki herkes bu kadar iyi durumda değil.

NASA’nın kodlama firmasında düşüş

Kodlama platformu GitLab bu haftanın kaybedenleri arasında. Ukraynalı teknoloji girişimcisi Dmytro Zaporozhets ile Hollanda’dan Syste “Sid” Sijbrandij’in kurduğu şirketin çeyrek dönem raporu yayınlandı. Raporda beklenenden daha az büyüme kaydedildiği açıklanınca hisseleri bir anda %24 düştü. Haftanın kapanışında düşüş %10 seviyesine geriledi. Sijbrandij’in bu düşüş yüzünden kaybının 177 milyon dolar olduğu hesaplanıyor. Şirketin sunduğu kodlama hizmetlerinin en önemli müşterilerinden biri NASA.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir