Yapay zeka hastalık tespitinde kullanılıyor

0

Yapay zeka hastalık

Hindistan’da Huntington hastalığının tespitinde yenilikçi teknolojiler kullanılıyor. Yapay zeka hastalık tespiti için tahminlerde bulunarak doktorlara yardımcı oluyor.

Yapay zeka hastalık tahmininde kullanılıyor.

Nöronaların yapısını bozan ve ölümcül bir hastalık olan Huntington hastalığının tespiti için yenilikçi teknolojiler kullanmaya başladı. IBM, Hindistan’da bu hastalığın tespiti için yeni bir yapay zeka sistemi geliştirdi.

Geliştirilen yapay zeka, hastalarda Huntington hastalığı semptomlarının olup olmadığına bakıyor. Bu semptomların ne kadar sürede hastayı etkisi altına alacağına yönelik de tahminlerde bulunuluyor.

Araştırmacılar, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve MR taramalarını kullanarak eğittiği yapay zekayla, dokudan yayılan sinyallerin zaman içinde gösterdiği değişiklikleri analiz ediyor.

Sistem şu an için tedaviyi kolaylaştırma gibi bir imkan sunmasa da teşhisi daha kolay hale getiriyor. Semptomları genellikle 30 ila 40’lı yaşlarda görülen Huntington hastalığı teşhisinin daha erken yaşlarda yapılabilmesi hedefleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>