Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay Zeka Hindistan’dan fazla enerji tüketecek!

Yapay zeka (AI) teknolojisi, muazzam miktarda bilgi işlem gücü gerektiriyor. Bu durum, enerji kaynaklarını zorluyor ve sektörün yaklaşımını değiştirmesi gerektiği konusunda uyarılar artıyor.

Arm Holdings CEO’su Rene Haas, 2030 yılına kadar veri merkezlerinin, dünya nüfusunun en kalabalık ülkesi Hindistan’dan daha fazla elektrik tüketeceğinin tahmin edildiğini söyledi. Haas, yapay zekanın potansiyelini gerçekleştirmesi için bu öngörülen enerji kullanımının üç katına çıkmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı.

“Yapay zeka yetenekleri açısından henüz çok erken bir aşamadayız” diyen Haas, AI sistemlerinin daha da gelişmesi için daha fazla veriyle eğitmek gerektiğini, bunun da enerji kapasitesi sınırına dayanacağını belirtti.

- Advertisement -

Haas, yapay zekanın dünya altyapısı üzerindeki etkisi konusunda alarm veren isimlerin arasına katılıyor. Ancak aynı zamanda, veri merkezlerinde daha fazla yer edinen Arm işlemci tasarımlarına doğru bir değişim olmasıyla da ilgileniyor. Akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılan şirketin teknolojisi, geleneksel sunucu çiplerinden daha verimli enerji kullanımı için geliştirildi.

2023’ün en büyük ABD halka arzından sonra geçen yıl Nasdaq’ta işlem görmeye başlayan Arm, yapay zekayı ve veri merkezi bilişimini en büyük büyüme faktörlerinden biri olarak görüyor. Amazon.com Inc.’nin AWS’si, Microsoft Corp. ve Alphabet Inc., sunucu çiftliklerini çalıştırmaya yardımcı olan kendi çiplerinin temelini oluşturmak için Arm’un teknolojisini kullanıyor. Bu değişimin bir parçası olarak, Intel Corp. ve Advanced Micro Devices Inc. tarafından üretilen hazır parçalara olan bağımlılıklar azaltılıyor.

Haas’a göre, daha fazla özel olarak üretilen çip kullanılması, darboğazları azaltarak enerji tasarrufu sağlayabilir. Böyle bir strateji, veri merkezi enerji tüketimini %15’ten fazla azaltabilir.

“Geniş çapta atılımlar gerekiyor” diyen Haas, “Verimliliğin her parçası önemli” ifadelerini kullandı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir