Yapay zeka ile fotoğraflar netleştiriliyor

0

Yapay zeka ile fotoğraflar

Araştırmacıların geliştirdiği yeni bir algoritma sayesinde, yapay zeka ile fotoğraflar netleştirilebiliyor. İnsan kaynaklı bulanıklıklar, algoritmayla kaldırılabiliyor.

Yapay zeka ile fotoğraflar daha iyi

Günümüzde cihazların kameralarının netliğinin her geçen gün artmasıyla fotoğraf çekmek daha kolay hale geliyor. Ancak gerek çeken kişiden gerekse o anki pozdan kaynaklı bulanıklıklar yine de yaşanabiliyor.

Beijing Institute of Technology ve Stony Brook University’den araştırmacıların geliştirdiği yeni bir yapay zeka, fotoğraflardaki bulanıklıkları ortadan kaldırabiliyor. Özellikle, fotoğraflarda insanların hareket etmesinden kaynaklanan bulanıklıklar neredeyse tamamen düzeltilebiliyor.

Araştırmacılar, bu yapay zekayı geliştirmek için ise Humanaware Image Deblurring isimli 8422 çift fotoğraflık veri setini kullandı. Bu çiftler arasında bir bulanık bir de keskinleştirilmiş fotoğrafa yer verildi. Böylelikle yapay zekanın bulanık fotoğrafı netleştirilmesi için gerekli veri tabanı sağlandı.

Araştırmacıların yaptıkları bu çalışmalarda Nvidia Titan X GPU ve GoProHero kamerası kullanıldığı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>