Yapay zeka ile harita oluşturuluyor

0

yapay zeka ile harita

Facebook yapay zeka ile harita oluşturarak, Afrika bölgesine yardım ediyor. Bu haritayla, nüfusun yoğun olduğu bölgeler inceleniyor.

Facebook’tan yapay zeka ile harita

Günümüzde yapay zeka, popülasyon haritaları oluşturmak için yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ancak Facebook, bunu Afrika’da kıta bazında gerçekleştirerek bir ilke imza atıyor. Uydulardan elde edilen görüntülerle oluşturulan haritanın, yardım kuruluşlarının çalışmaları için destek olması planlanıyor.

Yapay zekanın oluşturduğu haritayla, kıta bazında hangi bölgelerde yerleşimin olduğu tespit edilebiliyor ve bu bölgelere yardım ulaştırılabiliyor.

Facebook’un yapay zeka kullanarak yaptığı harita çalışmasında, her biri 64×64 piksel olan görüntüler kullanıldı. Toplam 11.5 milyar görüntünün kullanıldığı çalışmayla, bir bütün halinde harita oluşturulabiliyor.

Yapay zeka ve sinir ağları, bu görüntüleri bir araya getirerek bölgenin bütün bir haritasını oluşturabiliyor.

Facebook, Malavi ve Tanzanya gibi ülkelerdeki nüfus haritaları ile kırsal bölgelere aşı ve daha güvenilir elektrik tedarik edilmesini istiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>