Yapay zeka ile müşteri analizi yapılacak

0

yapay zeka ile müşteri analizi

Airbnb, yapay zeka ile müşteri analizi yapacağı bir sistem üzerinde çalışıyor. Böylelikle kiralanan evlerin zarar görmemesi için ek önlemler alınmış olacak.

Yapay zeka ile müşteri analizi

Dünyanın en büyük online ev kiralama şirketlerinden biri olan Airbnb, yeni bir yapay zeka projesi üzerinde çalışıyor. Bu yapay zeka ile müşterilerin analiz edilmesi ve ilgili mekanların güvende kalması hedefleniyor.

Airbnb’nin yapay zeka tabanlı yazılımı müşterilerin sosyal medya hesaplarını ve çevrimiçi etkinliklerini analiz edebiliyor. Bu analiz sonucunda ilgili müşterinin öfke seviyesi gibi durumlarına yönelik bir sonuç çıkarılıyor.

Airbnb’nin yeni teknolojisinin, 2017 satın alınan Trooly şirketinin teknolojisini temel aldığı belirtiliyor. Ayrıca sosyal medya hesaplarının yanı sıra, sabıka kayıtları ve alkol/uyuşturucu kullanımı gibi durumların da analiz edilen veriler arasında yer aldığı belirtiliyor.

Airbnb, bu sistem sayesinde ev kiralama hizmetini sorunsuz müşterilere vermeyi hedefliyor. Böylelikle ilgili mekanlarda suç işlenme gibi durumların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ancak güvenilirlik puanı için yapılacak analizler, müşteriler tarafından kişisel veri kullanımı nedeniyle pek de olumlu karşılanmayabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>