Yapay zeka ile robotlar eğitiliyor

0

Yapay zeka ile robotlar

Google’ın yeni sisteminde, yapay zeka ile robotlar eğitiliyor. Ödül ve ceza sistemiyle robotların daha çevik hareketler yapabilmesi sağlanıyor.

Yapay zeka ile robotlar daha çevik

Günümüzde robotik alanında çalışmalar, standart hareketler ve görevleri yapabilmenin çok daha ötesine geçmiş durumda. Yapay zeka sayesinde, robotlar çok hızlı bir şekilde öğrenebiliyor ve yeni yetenekler kazanabiliyor.

Google araştırmacıları, yapay zeka ile robotların ‘taklit ederek öğrenmesi’ için çalışıyor. Araştırmacılar, özellikle çeviklik konusunda köpeklerin taklit edilmesi ve köpeklerin yapabildiği hareketleri robotların da yapabilmesi için çalışıyor.

Bunun için öncelikle robotlara temel hareket yetenkleri kazandırılıyor. Daha sonra yapay zekaya köpeklerin yaptıkları hareketler simüle ortamda gösterilerek taklit ederek öğrenme sürecine geçiliyor.

Robotlarda, ödül ve ceza sistemi kullanarak robotların öğrenme sürecinin de daha iyi olması sağlanıyor. Eğer robot taklit ettiği hareketi doğru yaparsa sıradaki harekete geçebiliyor. Yanlış yapıldığında ise bir daha böyle hareket yapmaması gerektiği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>