Yapay zeka insan pilotları yenmeye başladı

0

Yapay zekanın gelişimine dair yapılan en ilginç testlerin başında, onları konusunda uzman insanlarla yarıştırmak geliyor.

Halihazırda ABD Hava Kuvvetleri yapay zekalı uçakların insan savaş pilotları kadar iyi uçup uçamayacağını görmek için en iyi pilotlarını düzenli olarak yapay zekayla karşılıklı “dog fight” oyunlarına sokuyor. Geçtiğimiz yıl yapay zekanın ilk defa bir “Top Gun” (en iyilerin en iyisi) pilotunu simülasyonda yenerek başarısını kanıtlamıştı.

NASA ve Google yapay zekalı pilot geliştirdi

Bu kez de, NASA’nın yaptığı testlerde, yapay zekalı drone’lar, en yetenekli NASA pilotlarına meydan okudular. NASA’nın ve Google’ın ortak geliştirdiği yeni pilot yapay zekasıyla donanmış bir drone, NASA pilotunun 11.9 saniyede bitirdiği engelli bir yarış pistini 13 saniyede bitirerek, neredeyse uzman bir pilot kadar iyi olduğunu kanıtladı. Aradaki 1 saniye teknik olarak insan pilotu birinci yapsa da yapay zekanın ne kadar geliştiğini göstermesi açısından önemli bir sonuç. Kısa süre sonra yapay zekadaki gelişmeyle robotların aradaki 1 saniyelik farkı kapatıp öne geçmesi hiç zor olmayacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki on sene içinde savaş uçaklarından yolcu uçaklarına kadar, pek çok hava taşıtında yapay zekalı pilotların kullanıldığını görmemiz çok şaşırtıcı olmayacak. Özellikle “indirimli yolculuk” sunan havayollarının yüksek pilot ücretlerinden tasarruf ederek daha ucuz uçak bileti sunmak için yapay zekalı yolcu uçakları işletmek amacıyla havacılık otoritelerine baskı yapmaları bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>