Yapay zeka insanlığı yok etmek isteyecek!

0

Yapay zekanın tehlikeleri konusundaki felsefi tartışmalar devam ederken, yapay zeka konusunda sürekli uyarı yapan Stephen Hawking’in söylemini sertleştirdiği dikkat çekti.

Daha önce yapay zekanın insanlık için tehlikeli olabileceğini dile getiren ünlü bilim insanı, artık yapay zekanın insanlığın başına gelmiş en kötü şey olacağını ve yapay zekanın yeterince gelişmesiyle beraber insan medeniyetini yok etmek istemesinin büyük olasılık olduğunu dile getirdi.

İnsanlığın en büyük başarısı aynı zamanda sonu olabilir

“Çok başarılır bir yapay zeka geliştirmek insanlık için çok büyük bir başarı olabilir ama aynı zamanda medeniyetin başına gelmiş en kötü şey de olabilir. Yapay zekanın insanoğlunu yok etme arzusu geliştirmeyeceğini asla bilemeyiz ve bu da onu çok tehlikeli yapıyor,” diyen Stephen Hawking’in görüşlerini dünya çapında çok saygın ve değerli binlerce bilim insanı da destekliyor ve paylaşıyor. 

Stephen Hawking’le beraber çok sayıda bilim insanı Birleşmiş Milletler’e yoğun olarak baskı yapmaya devam ediyor ve özellikle kısa vadede silahlı yapay zeka geliştirme çabalarının, nükleer silahlar gibi, BM gözetiminde ve yaptırımında yasaklanmasını istiyorlar.

Bilim insanları bu yasak kararının alınması için zamanın giderek geciktiğini de hatırlatıyorlar ve bir kez insanları, canlıları öldürme kararı alacak yapay zeka platformlarının geliştirilmesi halinde, tüm devletlerin üstünlük sağlamak için aynı silahlara sahip olmak için durdurulamaz bir yarışa gireceğini, bu tehlikeli yapay zekaların sadece cephelerde değil, kötü niyetli kişiler tarafından binlerce sivili öldürecek terör eylemleri içinde kullanılacağını savunuyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>