Yapay zeka işçi isyanına neden olabilir

0

Yapay zeka, otomatikleşmeyi sağlayarak günümüzdeki birçok vasıfsız işçiliği ortadan kaldıracak iş gücünde önemli bir değişime neden olacak. Ancak bu değişim süreci pek de kolay gerçekleşmeyecek. Araştırmalar, yapay zekanın işçi isyanına neden olabileceğini belirtiyor.

Yapay zeka ve işçi isyanları

Yapay zeka, bir zamanlar otomatikleştirilemesi mümkün olmayan işleri ortadan kaldırmakla tehdit ediyor. Oxford araştırmacıları tarafından hazırlanan bir dizi bildiri otomasyona olan duyarlılığı ortaya koyuyor. Bildiride kaybolması en muhtemel meslekler arasında emlakçılar, sigortacılar ve spor hakemleri bulunuyor. Yapay zekanın giderek daha az masraflı hale gelmesi birçok işin bilgisayar sistemleri ile yapılabilmesini mümkün kılıyor.

Fütürist Ray Kurzweil eğer haklı çıkarsa 2045 yılına kadar bilgisayar zekası insan yeteneklerini her anlamda aşacak ve teknolojik tekillik noktasına ulaşılacak. Yapay zekanın iş gücü piyasasına etkisi sadece teknolojik bir sorun olmaktan çıkıp, ileride politik bir sorun haline gelecek. Oxford araştırmalarında, kapitalizmde eşitsizliklerin güçlenmesiyle yapay zekanın bölünmeye neden olabileceği de düşünülüyor. Hatta daha da ileri giderek yapay zekanın, işçi isyanına neden olmasından endişe duyuluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>