Yapay zeka, IT çalışanlarının %80’ini işsiz bırakacak

0

Yapay zekanın, iş dünyasına olası etkileri tartışılırken, büyük işsizlik yaratma korkusu da sık sık dile getiriliyor.

Otonom otomobiller nedeniyle ilk aşamada taksi şoförlerinin ve kamyon sürücülerinin işlerini kaybetmesine kesin gözüyle bakılırken Amazon’un yeni tanıttığı, kasiyersiz ve kasasız market konsepti Amazon Go, perakende sektöründe de yapay zeka nedeniyle iş kayıpları yaşanabileceğini ortaya koydu.

Şimdi ise bir diğer beklentinin IT çalışanların işlerinin risk altında olduğunu gösteriyor.

Çalışanların %80’i risk altında

ABD merkezli, Hint kökenli teknoloji şirketi UST-Global’ın yöneticisi Anoj Pillai, yakın gelecekte IT yardım masası çalışanlarının %80’ninin, işlerini yapay zekanın devralacağını vurguladı.

IT sektöründe yapılan her yatırımın %50’sinin, yapay zeka çözümlerine yöneldiğini hatırlatan Pillai, bunun doğal sonucu olarak, şirketlerde daha az çalışana ihtiyaç duyulacağını ve pek çok görevi yapay zekanın üstleneceğini söyledi.

Ünlü yatırımcı ve iş adamı Elon Musk da, yapay zekanın önümüzdeki dönemde büyük bir işsizlik problemi yaratacağını ve dünyanın “evrensel sabit gelir” sistemini devreye sokmak zorunda kalacağını savunuyor. Bu sistemde, çalışsın, çalışmasın, tüm vatandaşlara sabit bir gelir bağlanması öngörülüyor. Böylece iş bulamayan vatandaşların bile en temel ihtiyaçlarını karşılamak için bir gelir elde etmesi hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>